Chodovský šachový festival 2023

14. 4. 2023

Šachový festival zná své vítěze

reportáž z turnaje

V sobotu 1. dubna 2023 již tradičně v prostorách Kulturního a společenského střediska Chodov v rámci festivalu proběhl krajský přebor mládeže v rapidu, aktuálně hraný pod názvem Chodov cup. Chodov jej hostí nepřetržitě od roku 2002. Stejně jako loni festival hostil i krajský přebor dospělých, čímž se konečný počet účastníků výrazně přiblížil stovce. Do Chodova zavítalo letos 97 hráčů :-). Mimo šachová klání si děti zahrály doplňkový turnaj v logické hře Match Madness, skvělá šílenost, která děti chytla. 

Připravuje se TV reportáž.

Krajský přebor U10 (16 účastníků)

Podle očekávání zvítězil v nejmladší kategorii talentovaný Daniel Vo z ŠK Valdštejn Cheb, který by v příští sezóně měl určitě už nastupovat ve vyšších věkových kategoriích. Druhé místo obsadil George Ugrenovich z ŠK Karlovy Vary a radost domácím udělal třetím místem Jakub Surý. Další chodovský hráč František Randa, který obsadil 10. místo, si rovněž vybojoval během turnaje možnost hrát na první online šachovnici. 

šachy Chodov
Zleva druhý George Ugrenovich, první Daniel Vo a třetí Jakub Surý

Krajský přebor U12 (20 účastníků)

Domácí oddíl opanoval prostřední věkovou kategorii, kde o vítězství rozhodl vzájemný duel mezi nakonec první Nikolou Kůsovou a druhým Lukášem Zrůstem. Třetí místo si vybojoval Filip Grosser z ŠK Karlovy Vary. Pavel Jirků tentokrát zabojoval a se 4 body se dostal do skupiny dělící čtvrté místo. Pomocné hodnocení mu nakonec přisoudilo pěkné 7. místo. Karel Šafránek pak bral 16. příčku. 

šachy Chodov
Zleva druhý Lukáš Zrůst, první Nikola Kůsová a třetí Filip Grosser

Krajský přebor U14 (19 účastníků)

Nejstarší mládežnickou kategorii vyhrál Dominik Novotný z Karlovarského šachklubu Tietz před svým oddílovým kolegou a sympaťákem Hordiim Tsivinskyim a to při stejném bodovém zisku až na pomocné hodnocení. Třetí místo vybojovala Adriana Kodetová z konkurenčního ŠK Karlovy Vary. Sympatickým výkonem se prezentovala domácí Eliška Rudertová, která si připsala pár cenných skalpů a obsadila pěkné 9. místo.

šachy Chodov
Zleva druhý Hordii Tsivinskyi, první Dominik Novotný a třetí Adriana Kodetová

Krajský přebor mužů

V dospělé kategorii nebyla během turnaje nouze o překvapení a přestože ve druhém kole nečekaně "padl" i leader startovního pole FM Jiří Soukup (KŠ Tietz), další šňůrou výher si zajistil vítězství. Druhé místo získal Miroslav Wimmer z ŠK Karlovy Vary, který se stal i nejlepším seniorem. Třetí místo vybojoval mladíček Vojtěch Tegda z KŠ Tietz.

šachy Chodov
zleva třetí Vojtěch Tegda, první FM Jiří Soukup a druhý Miroslav Wimmer

OPEN - stupně vítězů (42 účastníků)

Celkové pořadí v turnaji kopírovalo krajský přebor s výjimkou bronzové příčky, kterou získal FM Petr Špreňar z ŠK Líně. Nejlepším chodovským hráčem se na 21. místě stal "navrátilec" Václav Vojíř, který šachy evidentně nezapomněl :-).

šachy Chodov
zleva třetí FM Petr Špreňar, první FM Jiří Soukup a druhý Miroslav Wimmer

Nejlepší dívky

šachy Chodov
zleva Adriana Kodetová (U14), Nikola Kůsová (U12) a Zuzana Zajacová (U10)

Logická hra - stupně vítězů

šachy Chodov
zleva druhý George Ugenovich, první Jaroslav Ugenovich a třetí Jan Sedrovič

 

  Velké poděkování patří městu Chodov, Karlovarskému kraji, Krajskému šachovému svazu KV a dalším partnerům, stejně jako týmu spolupracovníků, kteří se podíleli na zdárném průběhu festivalu - FA Ladislavu Hajšmanovi, Martinu Hajšmanovi, IM Lukáši Vlasákovi, Ivetě Vlasákové a Janu Kurčíkovi. Díky. 

  Ohlédnutí za předešlými ročníky:

  1. ročník 2016 - odkaz
  2. ročník 2017 - odkaz
  3. ročník 2018 - odkaz
  4. ročník 2019 - odkaz
  5. ročník 2020 - odkaz
  6. ročník 2022 - odkaz
  šachy Chodov