Chodovský šachový festival 2019

12. 4. 2019

Prolog

V sobotu 6. dubna 2019 jsme uspořádali IV. ročník Chodovského šachového festivalu, tentokrát v roce oslav 50 let od založení místního oddílu. Místo předávání pamětních plaket jsme se snažili zajistit bohatý cenový fond a přilákat do Chodova šachisty z celého regionu. Plán se vydařil a vysoká účast byla sama o sobě organizátorům dárkem :-). Zisk ze startovného ve výši 5 415 Kč jsme předali v závěru festivalu Dennímu centru Mateřídouška zastoupeného paní ředitelkou Věrou Bráborcovou, protože si vážíme lidí, kteří pomáhají druhým.

„Kdo myslí jenom na sebe,

ochudí jiné o sebe,

ochudí sebe o jiné,

zakrní a pak zahyne.“

Jan Werich
 

Výsledky

Krajský přebor mládeže v rapid šachu se hrál v Chodově již po třinácté, letos poprvé pod názvem CHODOV CUP. Hráči rozdělení do tří kategorií podle věku se utkali v sedmikolovém klání o tituly krajských přeborníků a postupy na podzimní MČR. Domácí, kteří měli spolu s největším oddílem kraje KŠ Tietz největší zastoupení hráčů, určitě těší zisk medaile v každé kategorii.

šachy chodov

Kategorie U14 (ročník 2005-06):

1. Jan Očenášek (KŠ Tietz),

2. Václav Vojíř (ŠK Spartak Chodov),

3. Jindřich Tegda (KŠ Tietz)

5. Tomáš Wildhaber, 8. Tomáš Orava, 9. Martin Soukup (všichni ŠK Spartak Chodov), 10. Přemysl Arnošt (DDM Chodov)

Druhé místo z rapidu Vaška Vojíře určitě těší a my věříme, že v květnovém finále KP v praktickém šachu opět zaboduje, neboť patří mezi největší favority.
 

šachy chodov

Kategorie U12 (ročník 2007-08):

1. Jaromír Kodet (ŠK Karlovy Vary),

2. Jakub Červenka (ŠK Spartak Chodov),

3. Michaela Šedá (KŠ Tietz)

5. Michal Pech, 11. Tomáš Kratochvíl (oba ŠK Spartak Chodov)

Druhé místo v rapid šachu Kuby Červenky dává tušit, že pro květnové finále, může mít vysoké cíle, byť v jeho kategorii je konkurence největší. Pátý Míša Pech, který bude ve finále hrát o kategorii níže má podobně jako Vašek ambice největší. Přebornicí kraje se stala Michaela Šedá.
 

šachy chodov

Kategorie U10 (ročník 2009 a mladší):

1. Lukáš Zrůst (ŠK Spartak Chodov),

2. Robin Siegl (KŠ Tietz),

3. Denis Rubáš (ŠK Nové Sedlo 1947)

10. Aleš Zrůst, 18. Alexandr Ševčenko, 19. Jan Jirků (DDM Chodov), 20. Roman Doležal, 22. Pavel Jirků (všichni ŠK Spartak Chodov)

Do třetice všeho dobrého, chtělo by se říci. V nejmladší kategorii dominoval chodovský šikula Lukášek Zrůst, který před měsícem získal titul krajského přeborníka (článek) v "praktickém šachu" a nyní s plným bodovým ziskem opanoval i KP v rapid šachu. Náskok 2 bodů v kategorii, kde hrály děti i o tři roky starší je parádní, ale šestiletého Lukáška nyní čeká tvrdá práce, aby talent došel svému cíli J. Přebornicí kraje se stala Adriana Kodetová.

šachy chodov
Chodovský objev Lukáš Zrůst

Překvapení

Milé překvapení připravily organizátorům maminky chodovských hráčů. Festival tentokrát nebyl vyhlášen jako "sladký", přesto maminky s výrokem na rtech: "Tradice je tradice", upekly a přinesly skvělé dobroty a účastníkům šachových klání tím vedle mozkových buněk zaměstnaly i ty chuťové. Dort od paní Vojířové potěšil opět Pata a Mata, kteří pak dámám jako malé poděkování předali tradiční růži.

šachy chodov
No není to paráda :-)

Doprovodný turnaj OPEN Doupovské uzeniny 2019 přilákal do Chodova 25 hráčů, včetně jedné ženy. Vedle pěkných finančních cen si každý účastník turnaje odnesl i chutné doupovské klobásy. Vedle medailistů, organizátoři ocenili například nejlepšího chodovského hráče, kterým se stal Boris Sokol, nebo nejlepšího hráče Karlovarského kraje či seniora a juniora.

šachy chodov

OPEN:

1. Petr Špreňar (AD Jičín),

2. Jiří Soukup (KŠ Tietz),

3. Jakub Kůsa (Sokol Klatovy)

9. Boris Sokol, 18. Jiří Ulč, 25. Jan Choma (všichni ŠK Spartak Chodov)

šachy chodov
Chutné ceny symbolizující výročí


Poděkování

Poháry nejlepším hráčům předal osobně starosta města Patrik Pizinger, který účastníky v Chodově pozdravil již počtvrté v řadě. Šachy prostě do Chodova patří :-). Velké poděkování si vedle města Chodov zaslouží rovněž další partneři - Karlovarský kraj a Krajský šachový svaz Karlovy Vary, stejně jako sponzoři - společnosti TELMO, a.s. a rodinná firma Pelant Doupovské uzeniny.
Závěrem velké poděkování organizátorům a účastníkům, protože průběh turnaje byl bezproblémový a v hracím sále byl pořádek a klid, který se vidí málokde. Doprovodné akce v piškvorkách a skládání Rubikovy kostky, byly vhodně doplněny o venkovní aktivity, kde se děti mohly o přestávkách zabavit.

šachy chodov
Děti se o přestávkách rozhodně nenudily
šachy chodov
...zapojili se i starší 

Za organizační tým se s vámi opět za rok těší na viděnou Marcel, Přemek, Lukáš, Láďa, Iveta, Hanka, Lenka a Honza :-).

Reportáž 

On-line

Konečné výsledky

Fotografie

šachy chodov