Šachové soustředění NM 2011

4. 10. 2011
Šachové soustředění NM 2011

Zprávy ze šachového soustředění

1. den

Krásné prostředí Nového Města a ještě krásnější počasí nás přivítalo na víkendovém soustředění. Po počátečních zmatcích s ubytováním již vše klape jak hodinky. Máme super pokoje, kluci hlavně oceňují telku Úžasný. Na jídlo docházíme do 50 m vzdáleného hotelu a včerejší večeře dává tušit, že hlady trpět nebudeme. Po předkrmu (salám, sýr, okurka a pečivo) následoval přírodní plátek s hranolky a jako dezert ananasový kompot se šlehačkou, na přání Tadeáše dokonce i s jahodami Úžasný.

Po večeři však přišlo to hlavní, proč tu jsme – šachy. Přednáška na téma zahájení za bílé – sicilka. Na toto zahájení mají sice děti dost času, bohužel plno trenérů v lize mládeže toto zahájení nutí své svěřence hrát bez ohledu na jeho náročnost. Přemek tak klukům představil hlavní principy sicilky, aby mohli dobře reagovat. Ti menší pak se mnou probrali první část věžových a pěšcových koncovek, které je třeba trénovat snad celý život. U věžovek nám to pravidelně dokazuje náš velmistr David Navara – mistr koncovek věží Úžasný. Večerka ve 22:00 hodin. Snad nám to budete věřit Úžasný

2. den

Rozcvička dle slibu byla v 7! První se objevil venku Ondra alias Backham. Naopak ranní osvěžení v duchu Tyrše odmítal Michal. Za odměnu si pak dal individuální a velmi intenzivní rozcvičku. Po snídani než začaly přednášky, stačil ještě Tadeáš na dětské houpačce urvat skobu Úžasný. Kluky jsme rozdělili do dvou skupin. S Přemkem řešili střelcové a jezdcové koncovky, se mnou pak věžové. Trochu dřiny, ale spoustu zábavy. Například při uplatňování pěšce dostali kluci ve věžovce za úkol postavit most. Mnozí neměli daleko k tomu, aby si šli nafatovat cihly a maltu Úžasný. Nakonec ale prozřeli. V Přemkově skupině se nejlépe vedl Zdenda, v mojí Arťom, příjemně překvapil i malý Ondra.

Po obědě to již byla jiná píseň. Vycházka na Mariánskou a šup na hřiště. Velký zápas mohl začít. Po hřišti běhalo plno hvězd, Messi, Backham či Rosický, alespoň podle dresů soudě. No a pak si nezahrajte, byť v sandálech Úžasný. Není důležité kdo vyhrál, hlavní je, že zvítězil ofenzivní styl hry Úžasný. Stejně jako v šachách! Před večeří jsme stihli ještě hodinku šachových přednášek a pak hurá na jídlo. Večeře se neobešla bez dezertu – palačinky se šlehačkou. Někteří pak využili nabídka pana Jedličky a zaznamenali palačinkový dubl Úžasný. Vítěz řešitelské soutěže si navíc vysloužil zmrzlinový pohár.

Večer jsme děti ušetřily jakéhokoliv učení, zahrály si turnaj v bleskovém šachu. Bylo úžasné sedět v místnosti, kde cvakaly hodiny a jinak byl naprostý klid. Vítězem se stal dle očekávání Zdenda, který ztratil v 11 partiích pouze jednu půlku za remízu v posledním kole s Jendou, mimochodem jediná remíza v 66 partiích! Jenda si tím zajistil se ziskem 7,5 bodů třetí místo. Stříbrnou pozici s 8 body uhájil Páťa. Večerka ve 22:00 hodin. Můžete nám to věřit, ale také nemusíte Úžasný

3. den

Rozcvička, hygiena, snídaně a po ní zase přednášky Plačící. Dnes pouze do 11 hodin Úžasný, protože pak nás čekalo balení a úklid pokojů. Stihli jsme jelena a po obědě ještě přehazovanou. Vše končí a my se rozjíždíme do našich domovů. Víkend utekl jako voda. Na závěr bychom rádi poděkovali panu Jedličkovi a jeho personálu. Starali se o nás skvěle ÚžasnýFotkyjsou již kompletní.