Historie šachového klubu
Šachy se v Chodově zajisté již hrály mnohem dříve, než uvádějí dochované prameny. Historie šachového oddílu se však začíná psát dnem 13. února 1969, kdy se sešla zakládající členská schůze Spartaku Chodov. Zakládajícími členy byli pánové Černý, Ježek, Rumpík, Šedivec, Zavřel, Kovář, Káňa, Kříž a Zaukl.
Hned v první sezóně dokázal klub zvítězit v okresním přeboru a vybojoval si tak postup do oblastního přeboru. Největších úspěchů šachisté dosahovali v 80 létech, kdy mužstvo mužů vybojovalo účast v divizní soutěži, která zahrnovala oblast bývalého západočeského kraje. Chodovští milovníci královské hry pořádali v letech 1973 až 2002 s drážďanským šachovým oddílem každoročně vzájemné měření sil. Impuls k mezinárodní spolupráci vznikl díky chodovským šachistům v Závodním klubu Vřesová. První utkání se uskutečnilo v Karlových Varech ve dnech 21. – 23. 9. 1973, odveta pak proběhla téhož roku v Drážďanech ve dnech 12. – 14. 10. Systém dvou utkání v roce vydržel do roku 1977, o rok později se již hrálo pouze jedno utkání ročně a to až do roku 2002, kdy opadl zájem ze strany německých šachistů. Po zániku Závodního klubu Vřesová přešlo organizování plynule na šachový oddíl Spartak Chodov, přičemž pánové G. Plomitzer a S. Cee, spolupracovali se šachisty Baníku Sokolov. Gustav Plomitzer je také jediným šachistou, který se zúčastnil všech 35 vzájemných zápasů.
V roce 2000 chodovští organizátoři obohatili vzájemné šachové klání o duel v kuželkách. Hostům se nebývale dařilo a po vítězství Michaela Millera v bleskovém turnaji jednotlivců a vítězství v utkání hraném na 13 šachovnicích 7,5:5,5, vyhráli i kuželky v poměru 1015:723.
Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let chodovský oddíl spolupořádal simultánky s význačnými velmistry, vzpomeňme například Michaila Tala, Solo Flora, Jana Smejkala či Michaila Muchina. V Drážďanech pak šachisté změřili síly s Wolfgangem Uhlmannem. V roce 2006 zavítal desátý mistr světa Boris Spassky do Karlových Varů. Čest hrát proti tak skvělému hráči a člověku se dostala Marcelu Vlasákovi (současný předseda oddílu) a Lukáši Vlasákovi. O rok později si oba naši hráči mohli vyzkoušet simultánku s dalších skvělým šachistou, Maďarem Lajosem Portischem.
Šachisté jsou považováni mnohdy za klidné osoby. Realita je ale nepochybně jiná. Šachy s prvky bojového umění předvedl sokolovský šachista, známý milovníkům královské hry především pro svoji prchlivou povahu. Na turnaji v bleskovém šachu konaném v Chodově 28. 5. 2005, po té co jej soupeř v horší pozici „shodil“ na čas, vstal a jedním prudkým pohybem na svého šokovaného soka převrhl celý stůl se šachovnicí a hodinami. Organizátorům se nakonec povedlo situaci uklidnit a turnaj se bez další problémů dohrál.
Mládež začala sbírat první významnější úspěchy až začátkem nového století, kdy pod vedením trenérské dvojice Stanislav Cee a Gustav Plomitzer (čestný předseda oddílu) vyrostlo několik nadějných šachistů, kteří v oddíle aktivně působí i dnes. Žáci opakovaně vyhráli Krajský přebor družstev a v letech 2004-2006 působili dvě sezóny v 1. České lize mládeže. Hned v první a úspěšnější sezóně vybojovala sestava: Lukáš Vlasák, Martin Kvěš, Tomáš Priesol, Radoslav Zícha, Petr Hladký, Martin Koller a Jakub Křeček pěkné 5. místo.
V roce 2002 získává chodovský oddíl právo pořádat krajský přebor v rapid šachu mládeže. Organizace je díky spolupráci s městem Chodov a společností Veltatea Plus natolik úspěšná, že turnaj již zůstává v Chodově natrvalo. Oddíl nežil pouze úspěchem v mládežnické lize. Individuální výsledky našich mladých šachistů měly ještě větší lesk. Chodov pravidelně vozil z krajských přeborů tituly a medaile. Tomáš Priesol, si opakovaně vybojoval účast na Mistrovství Čech. Petr Hladký, přivezl do Chodova bronzovou medaili z Mistrovství ČR do 8 let. Lukáš Vlasák se pod vedením zkušených trenérů z K. Varů a Plzně probojoval až do republikové špičky.
Nejúspěšnější hráč klubové historie Lukáš Vlasák, reprezentoval ČR na Mistrovství světa v Brazílii 2011, ve Vietnamu 2008, na Mistrovství Evropy v Chorvatsku 2007, V Itálii 2009 a Mistrovství EU v Rakousku 2007. Na domácích šachovnicích vybojoval tři mistrovské tituly, k nimž přidal i mnoho medailí. Největším úspěchem je bezesporu výsledek na 17. Mistrovství Evropy mládeže, kde dělil skvělé 6. místo a titul mistra ČR do 18 let zo roku 2011. Lukášovo vítězná partie z toho šampionátu proti Rusu Urjubdshzirovovi se stala třetí nejúspěšnější partií ČR za rok 2007! Zajímavostí je bezesporu fakt, že v roce 2003 se teprve devítiletý Lukáš, i s velkou dávkou štěstí, stal krajským přeborníkem juniorů do 20 let. Lukáš je v současnosti hráčem extraligového Tatranu Litovel.
V současné době vyrůstají v chodovském oddíle šachu další nadějní žáci, možná budoucí medailisté z velkých turnajů. Již nyní sbírají cenné kovy na krajských kolbištích. Potěšitelné je také to, že někdejší žáci nacházejí uplatnění v „A“ týmu dospělých. V krajské soutěži družstev mužů 2008-09 podali i díky nim naši šachisté skvělý výkon a postup do KP jim utekl doslova o vlásek.