Soutěž družstev

15. 12. 2019

TJ Tašovice "B" - ŠK Spartak Chodov "A"  3:5

Reportáž kapitána Davida Vávry:

  1. Maglia Pavel - Eliáš Miroslav  0-1
  2. Vanko Jiří - Radics Robert 1-0
  3. David Ladislav - Sokol Boris 0-1
  4. Žemba Ladislav - Vlasák Marcel 0-1
  5. Uhlíř Zdeněk - Vávra David 1-0
  6. Suljakovič Ibrašim - Kotlár Adrian 0-1
  7. Střela Petr - Ulč Jiří 1/2
  8. Šťastný Jiří - Červenka Jakub  1/2

Páté kolo druhé nejvyšší krajské soutěže, a poslední v letošním roce, jsme odehráli s rezervou družstva Tašovic v nedaleké Březové. Po dvou porážkách v řadě náš tým už chtěl naplno bodovat, což se nám nakonec po velikém boji povedlo. V prvé řadě bych chtěl celému týmu poděkovat za bojovný a zodpovědný výkon a také, že se nenechal rozhodit mým lapsusem.  A teď k samotnému průběhu zápasu:

Partie se pro nás vyvíjely velmi dobře na páté a šesté šachovnici, ale zatímco Adrian nepolevil v koncentraci           a svého soupeře jasně přehrál, já jsem byl moc uspokojený ziskem figury a po „blicnutí“, kdy jsem chybně sebral soupeřova jezdce věží, namísto správného dobrání jezdcem (kdybych sebral správně měl jsem dle motoru + 5 :-)  jsem ke svému zděšení dostal mat na poslední řadě, což se mi ve vážné  partii snad ještě nestalo. Stav tedy vyrovnaný 1:1.

Další dvě partie skončily dělbou bodů, a to našich mladíků na 7. a 8. šachovnici. Kuba se v ostré variantě Sicilské obrany orientoval lépe než soupeř, hrál aktivně, ale soupeř se nakonec dokázal ubránit. Myslím si, že Kuba tam někde prošel kolem vítězství, ale těžko říct, pozice to byla složitá,  jestli to šlo vyhrát ukáže až následná analýza. Každopádně Kuba podal velmi pěkný výkon proti kvalitnímu soupeři, a oceňuji, že ani na chvilku neváhal zaskočit za nemocného Vaška Vojíře. Skvělý přístup. Partie Jirky Ulče na sedmé desce byla dlouho vyrovnaná, v závěru náš hráč trochu doplatil na pasivitu a byl nucen dát kvalitu, koncovku dvojice střelců proti věži a jezdci při několika pěšcích na obou stranách  ale dokázal udržet. Po čtyřech odehraných partiích byl tak stav vyrovnaný 2:2.

Za tohoto stavu se však průběh zápasu začal přeci jen otáčet v náš prospěch. Míra Eliáš šikovně vyměnil figury na f3, a znehodnotil soupeřovu pěšcovou formaci, Robert na dvojce stál taky skvěle, Boris se vymanil z nepříliš pohodlného postavení, a vytvořil si průlomem krytého volného pěšce. Byl to ale nakonec  Marcel, který strhl vedení opět na naši stranu. V ostrém Skotském gambitu se orientoval lépe než soupeř, a poté co získal důležitého pěšce směřoval v koncovce těžkých figur k vítězství. Marcel se nenechal vůbec rozhodit havárií se šéfkuchařem, kdy poznal zblízka místní menu (omáčka na triku a kalhotách). Závěrečný soupeřův šach byla už jen jakási „šachová labutí píseň“ vedeme 3:2. Pak se ale situace přeci jen mírně zkomplikovala, kdy Robertova výborná pozice byla na úkor veliké časové tísně, ve které si bohužel náš hráč nepočínal přesně. Soupeř rozběhl svého volného pěšce, kterého musel Robert vzít jezdcem, navíc slabá poslední řada také nevěštila nic dobrého. Mezitím na 4:2 zvýšil Boris, kdy svého pěšce dotlačil do proměny a získal tak celou věž, soupeř sice ještě zkoušel bojovat, bylo to však marné. Chvíli poté Robert svou partii skutečně ztratil, a soupeř tak snížil na 4:3. Na konečných 5:3 stanovil výsledek Míra na první šachovnici, který jak to vypadá se z lázní vrátil ve velké formě, kdy v učebnicově hrané věžové koncovce nedal soupeři vůbec žádnou šanci. Po dnešku tak bude pohled na tabulku přeci jen veselejší.

šachy chodov