Olympiáda - 4. den

24. 1. 2020
komentářů

Olympijské zlato získal v soutěži družstev Moravskoslezský kraj

Ve čtvrtek ve 12:00 hodin gradovala soutěž družstev dramatickém finále mezi Moravskoslezským a Středočeským krajem. Pěknou bitvu sledovali diváci v kinosále. Komentátor Petr Pisk se velmi pochvalně vyjádřil o partii na první desce a na květinovém ceremoniálu ocenil veverkou Čiperkou Marka Míču z vítězného moravského týmu. Nadějnou cestu za medailí nakonec nedotáhly děti z Ústeckého kraje, které podlehly v bitvě o bronz Zlínskému kraji.

Na květinovém ceremoniálu v olympijském domě předali diplomy a ceny nejlepším šesti týmům primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová a ambasador šachu Tadeáš Kriebel.

šachy chodov
Vítězný Moravskoslezský kraj
šachy chodov
Nejlepších šest týmů soutěže družstev

 

Konečné pořadí družstev

 1. Moravskoslezský
 2. Středočeský
 3. Zlínský
 4. Ústecký
 5. Jihomoravský
 6. Pardubický
 7. Královéhradecký
 8. Vysočina
 9. Praha
 10. Plzeňský
 11. Liberecký
 12. Karlovarský
 13. Olomoucký
 14. Jihočeský    

Rozpis soutěže družstev a výsledky všech zápasů - osmifinále, čtvrtfinále, semifinálefinále

 

Na závěr přinášíme rozhovor s IM Tadeášem Kriebelem

Ahoj Tadeáši, vítej na olympiádě. Trochu mě překvapilo, že je to tvá premiéra. Ty jsi nikdy na ODM nehrál?

Ahoj. Skutečně jsem se žádné dětské olympiády nezúčastnil, možná je to dáno tím, že jsem se šachu začal pořádně věnovat až později. Šachy se začaly prosazovat na olympiádu teprve před několika lety, takže je možné, že jsem byl mládežníkem příliš brzo.

Jak vnímáš olympiádu, má takové akce význam?

To rozhodně. Myslím, že akce má i společenský rozměr a pro šachy je důležité, jak se říká, být u toho a integrovat se s ostatními sporty, zároveň šachy přinášejí pro olympiádu určité osvěžení. Musím říct, že všechny výpravy berou akci maximálně zodpovědně, v každém zápase by se napětí v hrací místnosti dalo krájet. Umění hluboké koncentrace je nezbytné nejen ve sportu a šachy podle mne mohou být skvělým vzorem.

Tadeáši, jaký šachový úspěch je pro tebe nejcennější?

Největší je titul akademického mistra světa z podzimu 2018 z brazilského Aracaju, které se hraje každé dva roky. Cenné jsou i úspěchy v týmových soutěžích, třeba na domácí scéně máme v Novoborském šachovém klubu výborný tým i atmosféru a minulý rok jsme získali stříbro na Evropském klubovém poháru družstev.

Na českém žebříčku figuruješ jako mezinárodní mistr s nejvyšším ratingem. Nabízí se otázka, jaké jsou tvé vyhlídky na zisk nejvyššího, velmistrovského titulu?

Mám uhrán jak požadovaný rating, tak dvě normy a věřím, že letos dosáhnu i na tu třetí. Nejbližší šanci budu mít na mezinárodním šachovém festivalu v únoru v Praze. Neberu to ale jako metu, na kterou bych se upínal, důležité je na sobě pracovat a aby mě šachy bavily. To myslím platí obecně pro jakoukoliv činnost.

Tadeáši, zaujal tě na olympiádě některý z hráčů?

Určitě, takových dětí je více. Například Jirka Bouška, mistr světa v rapid šachu do 8 let a vítěz soutěže Zlatý oříšek nebo Jakub Kůsa, který zde vyhrál nejstarší kategorii, v simultánce mě hodně potrápil. Předpovídat budoucnost je ale zrádné. Mnoho hráčů je ve věku, kdy jsem se šachem ještě ani nezačal a je dost dobře možné, že za pár let se z olympijské líhně vylíhne špičkový hráč, o kterém ještě nemáme ani tušení.

Děkujeme za rozhovor a přejeme pohodový pobyt v Karlových Varech.

 

Karlovarská výprava

Družstvo ve složení Jakub Kůsa, Jan Očenášek, Michaela Šedá a Lukáš Zrůst s kapitánkou Zuzanou Hagarovou vybojovala 12. místo, přičemž v osmifinálovém duelu žila naděje i na účast ve čtvrtfinále. V dvojzápase o 11. místo naši borci dokázali první zápas vyhrát 2,5:1,5, v odvetě však podlehli 1:3. Velkou oporou družstva byl čerstvý olympijský vítěz Kuba.

Všechny děti si zaslouží pochvalu za vzornou reprezentaci a bojovnost a speciálně pak Zuzana, která se o děti perfektně postarala a to nejen během soutěží. 

Odkazy:

šachy chodov

Přidat komentář