Mistrovství Evropy v Rize

12. 9. 2018
komentářů

Mistrovství Evropy mládeže se uskutečnilo v posledním prázdninovém týdnu v hlavním městě Lotyšska, Rize. V reprezentační výpravě České republiky bylo celkem dvacet mladých šachistů a šachistek a mezi nimi také jediný zástupce Karlovarského kraje - Jakub Kůsa. A právě Kubík připravil pro náš web zajímavou reportáž přímo z dění šampionátu, kterou vám nyní přinášíme


Během turnaje panovala příjemná a zároveň bojovná atmosféra, kdy každý hráč naší výpravy chtěl zabojovat o co nejlepší výsledek. Šachová klání probíhala v International Exhibition Centr Kipsala. Některé reprezentační nováčky možná překvapila velmi přísná bezpečnostní opatření, kdy do sálu byli vpuštěny pouze akreditované osoby. Tato opatření byla také zaměřena na zamezení podvádění. Zajímavostí je pak diskvalifikace rakouského reprezentanta Marca Morgunova (O14, ELO 2373) pro podezření, že používal mobilní telefon. Hrací sál, nebo spíše hala byla velká, lemovaná vlajkami všech zúčastněných států. Společné obědy jsme měli poblíž hracího sálu. Byly výborné a myslím, že i ostatním chutnaly a byly zdrojem síly pro šachová klání. Na stejném místě bylo také zázemí pro výpravy a trenéry, kde jsme mohli rozebírat partie a také odpočívat.

Turnaj se hrál na 9 kol a během turnaje jsem si dokonce zahrál na druhé šachovnici s druhým nasazeným ruským FIDE mistrem Dmitryjem Tsojem (ELO 2393). Byl jsem velmi blízko k remíze, ale síla a zkušenosti soupeře bohužel nakonec rozhodli o výhře favorita. V dalším kole jsem bohužel neudržel koncentraci a prohrál s ratingově slabším soupeřem. Během následujících partií jsem se již cítil v lepší herní pohodě a na výsledcích to bylo vidět. Turnaj jsem pak uzavřel dvěma remízami. Celkově jsem získal 5 bodů z 9 a skončil na 52. místě ve velmi silné a početné kategorii O14.

Odehrané partie byly pro mě cennou zkušeností a příležitostí porovnat svou výkonnost s nejlepšími evropskými hráči mé věkové kategorie. Věřím, že tuto zkušenost naplno využiji na říjnovém Mistrovství světa v Řecku. Na mistrovství se mi velmi líbilo a rád bych se do Rigy opět vrátil. Příležitostí by mohl být silně obsazený turnaj Riga Technical University Open v srpnu příštího roku.

Výsledky

Děkujeme Kubíkovi za jeho cenné postřehy, které mohou být pro všechny jeho šachové vrstevníky inspirací i motivací a přejeme mu hodně štěstí na blížícím se světovém šampionátu mládeže  v Řecku

 

Kubík na ME v Rize

Přidat komentář