Mistrovství Čech mládeže

1. 11. 2018
komentáře

Náročné dvojkolo a simultánka

Ve středu bylo na pořadu dne dvojkolo, které je jednak dosti náročné, velmi často se taktizuje, především v horních patrech tabulky a jednak hodně napoví a ambicích účastníků. Jelikož jsem měl pracovní povinnosti, absentoval jsem v Harrachově již po snídani, ale kluci to zvládli s asistencí Jirky výborně, teda až na malé výjimky, o nichž bude za chvíli řeč.

5.kolo:

Švejk Martin (1617), Sokol Ml. Boleslav - Adrian 1-0

Adrian sehrál pěknou bojovnou partii, v závěru se přeci jen projevilo více zkušeností na straně soupeře, který dokázal naplno bodovat.

Tegda Jindřich (1489), KŠ Tietz - Vašek 0:1

Vašek jako první narazil na hráče z našeho kraje a shodou okolností na Jindru, s nímž sehrál závěrečný duel v krajském finále o titul přeborníka. Vašek podle dohody a přípravy zvolil Skandinávskou obranu. Velká rošáda nebyla sice v plánu, ale i přesto se v pozici lépe orientoval a nebýt nevyužité dvojité šance na zisk figury ve střední hře, nedalo by se nic vytknout. Závěr partie již Vašek sehrál dobře a po zásluze vyhrál. 

Šouralová Jana (1178), TJ Praha - Pankrác - 1/2

Koucour odjel a myši mají pré, tak si to nejspíš vyložil Kuba, protože partii odflákl neskutečně. Blical a brzy přišel o figuru. V dalším průběhu se nic nezměnilo a kdyby soupeřka místo chybné výměny materiálu našla správný tah, dostal by pořádně na prdel. A po zásluze. V závěru však našel náš hráč věčný šach, když právě výmluva šachu jej ochránila nejen před ztrátou dámy, ale jako bonus zajistila i dělbu bodu. Vytahat za uši a to každých 10 minut :-).

6.kolo:

Kačírek Jakub (1387), Sokol Teplá - Adrian 1/2

Adrian se zasloužil o druhý puntík, když bez boje odtahal s Kubou 12 tahů a partii dal za remízu. Argument, že pak hráli na pokoji je lichý. Vytahat za uši a zatřepat :-). 

Macháček Jan (1462), TJ Jablonec - Vašek 1-0

Vašek dostal podruhé černé a se soupeřem se pustil do rovného boje. Partii by určitě slušela remíza, ale v závěru Vašek přehlédl mezitah, který jej obral o figuru a přestože pak hrál přesně a mohl bojovat o půl bodu, další nepřesnost již nešlo nijak zaretušovat. Vašek zaslouží za dvojkolo pochvalu, protože bojoval.  

Kuba - Nejedlý Lukáš (1177), TJ Chotěboř 1:0 

Odpolední partie Kuby již snesla přísnější kritéria. soupeř sice hrál sicilku, ale vůbec ji nerozuměl a tak bílý rychle získal výhodu, kterou uplatňoval a zesiloval až do finální velmi pěkné kombinace a v momentě kdy měl dát jednotahový mat, tak zvolil výměnu veškerého materiálu, aby dosáhl pěšcové koncovky s věží plus a soupeř se po zjednodušení hry vzdal. Ten mat je ale zbytečnou kaňkou na povedené partii.

Domníval jsem se, že přehlížení jednoduchých motivů, o jednotažkách nemluvě, nás již trápit nebude. Bohužel jsem se spletl. Kluci již zbytek dne zvládli, večer jsme jsme ještě rychle konzultovali přípravu a pak na kutě. 

Jestliže jsem kritizoval páteční šestihodinovou cestu, pak ve čtvrtek to byla paráda. Z Chodova do Harrachova za 3:15 hod. a tak jsem stihl kluky ještě v 7 hod. na pokoji a musím uznat, že i přes Kubovo vyhrožování, se mejdan vážně nekonal :-).

7.kolo:

Adrian - Malimánek Marek (1390), ŠK Tábor 1/2

Adrian odehrál dobro partii, dokázal se vypořádat se ztrátou pěšce ve střední hře a v koncovce vydoloval zaslouženou remízu. 

Vašek - Vestfál Jan (1593), Lipky HK 0-1

Vašek měl dnes hodně útočné choutky a záhy obětoval věž za útok na krále. Soupeři sic nadělal starosti, ale protože si útok dobře nenachystal, postupně mu došel dech a materiál na straně soupeř rozhodl o výsledku. Za bojovnost pochvala, za špatný propočet však nikoliv

Roušková Anežka (1097), Unichess - Kuba 1:0 

Příprava vyšla, soupeřka se však orientovala a tak se hrála vyrovnaná partie, v jejímž průběhu Kubík dosáhl mírně lepší pozice a neměl žádný problém. Pak však chybně dobral místo pěšcem dámou a přišla tvrdá rána. Soupeřka pohrozila matem a obrana pro ztrátu dámy, která změnila pozici, již nefungovala. Kuba musel odevzdat figuru a následně i celou partii. Pozice to nebyla však jednoduchá.

Odpoledne dostali kluci nabídku jít spolu s "Ústečáky" na bobovou dráhu, neb tam pro šachisty vyjednali slevu. Nabídku chtěl využít pouze Kubík a protože kluci zase chtěli jít na bunkr, šel sám a my vyrazili do kopců, směr pozůstatek první republiky. Vašek se kochal a Kubík šal sám .... s Jirkou a "Ústečáky" :-).

Po výletech příprava a po večeři simultánka. Kluci vyzvali FM Jirku Tůmu, šéftrenéra mistrovství.     

šachy chodov

Komentáře

Přidat komentář