Měděnec 2020 - den čtvrtý

5. 7. 2020

Původně neplánovaná štola zaujala

Konečně! Jirka mi dal dnes ráno naději, že Lenka, která sice dokáže zblbnout nejednoho milovníka gaučové kultury a ten se pak rozhodne věnovat nejen sportovním aktivitám, ale dokonce i běhat, nemá neomezenou moc. Ranní výkřik Jirky v průběhu rozcvičky: „Já chci hrát šachy…..“, mi vlil do žil víru, že šachy mohou mít nad běháním navrch :-). Mezi nekritické milovníky ranních rozcviček se totiž po Kubovi a Romčovi přidal i Jeník, který se dnes ujal budíčku. Obávám, se že jsou mezi námi i další fanoušci v utajení, protože po revoltě ani vidu ani slechu. Rodiče, mějte se na pozoru, aby jste nemuseli od úterý taky cvičit. Mé prohlášení, že by nejlepší cvičenci mohli dostat instruktážní video „Cvičíme s Lenkou“, okomentoval Kuba slovy: „Nepotřebuji, já to mám doma ve 3D“ :-).

Po snídani jsme se pustili do dalších přednášek. Zuzka po včerejším plánu hry a hodnocení pozice, i dnes dala klukům pěkně zabrat. Její skupinu rozšířila dvojice Honzík a Luky, které si včera Kuba moc chválil. Ten po včerejších úlohách taktiky, dnes vsadil na koncovky s více pěšci. Já na včerejší probírání hrubých chyb v zahájení a zdánlivé chyb a jejich řešení, dnes navázal uplatněním materiální výhody ve střední hře a plánem efektivního zakončení partie s materiální výhodou.

Neděle, takže k obědu tradiční český řízek a po něm krátká polední pauza a šup do štoly. Exkurze hlubin místní země se zúčastnili Jakub, Luky, Nikča, Míša, Jeník, Aleš, Romča Tomík, Tomáš, Pája, Saša a pochopitelně doprovod. A protože dopoledne bylo líné, vydala se expedice Štola na exkurzy jak jinak, než přes Mědník. Přesně ve 14:00 hodin se hlubin lačná skupina odebrala do útrob země. Pan průvodce přiřadil každému jednu přilbu, baterku a mohlo se vyrazit. No tak jednoduché to ale přeci jen nebylo. Úvodní pokyny průvodce se nějak míjely účinkem, než Lenka objasnila, že má co do činění se šachisty, načež pán ožil a přidal i pár šachové hlášek o Fišerově obraně, a že teorie ho nikdy moc nechytla. Ale klobouk dolů, pochopil, že nemá ve štole jen tak někoho, změnil výklad a najednou měla exkurze hladký průběh. Sem tam se ozvalo „ fuj, tady je to samé blátíčko“, ale jinak jsme si procházku podzemím užili. Venku se všem ulevilo, že nežijí v patnáctém století a nemusí od sedmi let ve štole pracovat. Míša Pech při návratu začal řešit, proč jsme šli na exkurzy přes Mědník, když je to pár metrů od našeho baráku. Museli jsme mu vysvětlit, že Zuzka a Iveta na Mědníku ještě nebyly a chtěly se pokochat výhledem. Nevíme, jestli to vzal, ale poslušně šlapal na domluvené místo, kde na nás čekalo odpoledne plné her. V mezidobí jsme stihli dohrát i turnaj i v pinčesu, který skutečně opanoval Jirka před Jakubem, který těsně o jediný bod vyřadil v semifinále Honzu, který bral nakonec pomyslný bronz. Skupinka, která neměla zájem o štolu, si v případě kluků první část odpoledne zpestřila pinčesem a poté vířivkou, v případě Elišky vířivkou a poté kreslením. Stihli jsme i krátkou přípravu na večerní kolo.

Odpoledne plné her bylo o soutěžení, vyblbnutí se a taky trochu o vyškrtání energie před opékáním vuřtů. Sotva vypukla první soutěž, už Luky hecoval parťáka z týmu slovy: „Snaž se, děláš to pro bonbóny“ :-). Nejvíce se děti vyblbly u hry Kámen, nůžky papír, kde můžete být starší, můžete běhat rychleji, ale když vás papír sedmiletého špunta zabalí, musíte prostě poslušně zpět. Závěr odpoledne obstaral fotbalový mač jak víno. Chvílemi to připomínalo pěknou partii plnou kombinací, kde vlastně ani výsledek nebyl tak moc důležitý.

Po večeři jsme sehráli ještě dvě kola, poslední jsme si nechali na zítřek. V čele se nám usadila dvojice Jirka, Honza se sedmi body, kde Jirkovi zatím do karet hraje lepší pomocné hodnocení. Se ztrátou 1,5 bodu drží třetí příčku Jakub, který dnes dohrával úplně poslední partii dne. Mezi mladšími se překvapivě nejvíce daří Romanovi se 4,5 bodu, který dnes potrestal v posledním kole Lukyho přehnané sebevědomí a blicání. Právě Luky je druhý před Nikčou, oba se čtyřmi body.

Zítra bude program poloviční, ale třešničkou na dortu bude shledání s rodiči :-). Dobrou noc.   

šachy chodov