Lenky ohlédnutí za šachovými prázdninami

3. 9. 2022

Šachové prázdniny ŠK Spartak Chodov a Nikča Mistryně Evropské unie D10

Hned na začátku prázdnin se naši dva účastníci – Nikča a Lukáš – zúčastnili turnaje v Klatovech. Byla zde celá skupina dětí, které jsou zařazené do šachového skautingu ŠSČR. Dopoledne zábava, odpoledne šachy. Oba naši hráči klub reprezentovali, jak se patří. Byla jsem s nimi jako doprovod a hlavní aktér zábavy a na oba jsem pyšná. Chovali se vzorně.  Na jeden den se na nás přijeli podívat a zahrát si i oba naši Ondrové. Výsledky zde.

Týden na to se Nikča přesunula do Pardubic, kde v barvách přátelského klubu z Říčan hrála družstva. Tým byl složen se stejně starých dětí a na dětech byla vidět bojovnost a chuť „nandat to“  starším soupeřům. Tento turnaj byl zároveň i MČR družstev.

Po skončení turnaje družstev se v Pardubicích jako každý rok rozběhl hlavní turnaj. Naši šachisté posíleni o Aleše si zahráli C turnaj. Celý týden sváděli boje za šachovnicí a mimo ni si užívali letní Pardubice. Opět se za turnaj ani jeden nemusí stydět. Nasbírané zkušenosti v takto silně obsazeném turnaji určitě zúročí. Do Pardubic zavítal také Ondra Železník a uhrál si velmi pěkné páté místo :-).  Výsledky zde.

V půlce prázdnin jsem jela jako vedoucí české repre výpravy na 44. šachovou olympiádu do Chennai v Indii. Úžasná zkušenost, zážitků nepočítaně a kdo má chuť se podívat, mrkněte na stránky ŠSČR, kam jsem denně posílala čerstvé zprávy. To samé najdete i na fb šachového svazu. Náš ženský tým skončil na fantastickém 16. místě, což je výsledek, se kterým nikdo nepočítal. Muži skončili 25. Jejich umístění se čekalo o něco lepší, ale i tak je to skvělé. V konkurenci 162 států celého světa.

Pak nás čekal šachový tábor v Jizbici. Zájemci, kteří by chtěli z našeho klubu jet, mají možnost se přihlásit na příští rok. Věřím, že se nás tam vypraví víc. Šachové výukové dopoledne, odpolední zábava v lese a turnaj.  Nechyběla noční bojovka, opékání buřtíků, výlety a dokonce i simultánka s velmistrem.

Ke konci prázdnin se naši dva již výše zmínění, Nikča a Lukáš, vydali na Mistrovství Evropské unie mládeže do Pece pod Sněžkou. Nikolka si vyhrála účast na březnovém MČR, Lukáš byl pozván. A tady se nám urodil velký úspěch. Nikolka se stala Mistryní v kategorii D10. Patří ji velká gratulace. Oba každé dopoledne absolvovali přednášky a přípravy s FM Pavlem Němcem, který se o ně po celou dobu šachově staral díky podpoře ŠSČR.  Lukáš se nechal dokonce vyvézt i na Sněžku, kde mě překvapil, když jsem se tam z Pece dostala hezky po svých :-) a on tam na mě vyvolával nazdáááár :-) Nikolka si užila bobovou dráhu, dětská hřiště, procházky. Oba si užili nové kamarády, které si na turnajích našli. Pec pod Sněžkou byla skvělá volba. Počasí nám také přálo a tak jsme si to všichni parádně užili šachově, i nešachově. Výsledky zde.

Já jsem ještě jela prezentovat rozvoj ženského šachu na konferenci žen, která se konala v rámci ME žen v Praze. Ani já jsem ostudu neudělala, alespoň si to myslím a tím jsem zakončila šachové prázdniny našeho klubu. Šachová prázdninová aktivita byla bohatá a věřím, že dětem dala mnoho cenných zkušeností, které teď zúročí na mládežnických turnajích během podzimu a zimy.

Fotky z akcí

Autor: Lenka Kůsová

 

šachy Chodov