KS družstev

20. 2. 2022

Jak se otáčí výsledek?

Jak se otáčí výsledek, jsme předvedli v posledním kole letošního ročníku KS. Do Hřeben k utkání s ŠK Hartenberg jsme odjížděli lehce oslabení. Vypadl nám Lukáš, kterého tímto zdravíme a já se trápil s ranní bolestí hlavy, která ne a ne ustoupit. Zatímco Lukyho nahradil ve své "dospělácké" premiéře Kubík, já tlumil hlavu čajem a hlavovými prostocviky, což vypadalo dost komicky. Každopádně k utkání do vskutku netradičního prostředí jsme dorazili včas a téměř bez odložení svršků, tedy bund, se jali hrát. 

Kubík je šikovný a má šachy moc rád, ale vážné partie jsou pro něj něco zcela nového. Nedokázal "posedět" a hrál rychle, což vedlo k nevyhnutelné porážce. Zbytek času trávil hráním dalších partií se soupeřem, takže alespoň řádně potrénoval :-). Aleš stál rychle dobře, protože po zisku kvality dokázal vydolovat dokonce výhodu celé věže a já věřil, že dnes to dopadne. Bohužel, kdyby netrpělivost měla druhé jméno, jmenovala by se Aleš. Nenažranost, pochopitelně ta šachová, jej donutila sebrat otrávenou věž. Velká materiální výhoda tak Álovi přinesla radost jen pár vteřin, než soupeř matoval zbytkem figur. Stav 0:2 v náš neprospěch nevypadal dobře, neboť Nikča s Kubou sice měli dobré pozice, ale mírně a já stál jako to zvíře, které bydlí ve chlívku. Hrál jsem rychle a moje pasivní pozice byla doslova strašná. Soupeř měl střed, vývin, aktivitu a já krále na h8 a jezdce na g8 a f8 a těžké figury se téměř nepohnuly. 

Druhá polovina utkání byla ódou na naší bojovnost. Nikča opět dokázala v partii získávat drobné výhody; pokolikáté už :-); a ty postupně proměňovat ve výhodu zásadní, kterou ve věžové koncovce uplatnila. Po dvou hodinách bylo sníženo na 1:2. Já se bránil a bránil a když soupeř nenašel cestu k mému králi, převzal jsem iniciativu zakončenou vykřičníkovým tahem Jg4, který rozhodl celou partii. Ten jezdec, co se téměř celou partii krčil na poli f8. Po dvou a půl hodinách bylo srovnáno a já už tušil, že Kuba směřuje k výhře. V koncovce lehkých figur aktivoval svého krále a silný střelec ovládající celou diagonálu skvěle spolupracoval s jezdcem. Než mohl uplatnit své zkušenosti, soupeři ve 36. tahu padl prapor a bylo dobojováno. Super mladé pušky zvítězili 3:2 :-).

V soutěži obsadíme 2. nebo 3. místo, což není důležité. Děti si skvěle zahrály a bedna je třešnička na dortu. Já jsem snad splnil roli kapitána se ctí. Uhrál jsem 4,5/5, pískal utkání a bezpečně přepravoval tým z bodu A do bodu B. Lukáš na druhé desce, jednou dokonce na první získal 2/4, což je velmi pěkný výsledek a příští sezónu jej klidně pustím na první šachovnici. Kuba byl držák a zisk 5/6 týmu garantuje tolik potřebnou jistotu, tak jako i dnes v poslední naší partii sezóny. Nikča získala 4,5/6 a bonusem byla i předváděná hra. Když to tak píšu, tak asi další rok hraju až na čtvrté desce :-). Zde bodový výčet končí. Aleš bohužel díky rychlé hře ani jednu z pěti bitev neproměnil v nějaký bodík. Lenka, Eliška a Kubík měli letos premiéru a do týmu zatím jen nakoukli. Všem patří poděkování za reprezentaci klubu a příští rok se budu zase těšit.          

šachy Chodov