Krajský přebor juniorů a dorostu

30. 8. 2020
komentářů

První kolo zahájeno s předstihem (pátek)

Chodovský oddíl připravil pro mladé šachisty nový turnaj v seriálu krajských přeborů. Přemkův nápad, akci uspořádat jako víkendový kemp a k tomu ještě netradičně na atletickém stadionu, se stal dnes odpoledne skutečností.

Před čtvrtou hodinou bylo všech 15 přihlášených účastníků na místě, aby obsadili přidělená místa v chatkách a trochu protáhli svá těla. Pan Miloslav Zítka nám vytvořil skvělý servis, zázemí i sportovní podmínky. Zapůjčené malé branky hned posloužily fotbálku. Pravda, krátký byl čas honění balónu po atletickém stadionu (ani fotečku jsem nestihl), protože shůry přišel jasný pokyn zahájit šachový turnaj o půl hodiny dříve. Pokyn? Žádné příkazy ani přemlouvání, prostě stačí na děti vylít pár konví vody a samy usedají v kalupu za šachovnice :-).

V prvním kole se logicky projevily rozdíly v nasazení a 6 partií skončilo miniaturkami, nicméně nešlo o žádné blicky. Poslední partii dohrávala dvojice Jindra – Luky, kde se Luky oproti silnému soupeři dlouho držel, v přechodu do koncovky přežil i jednotkový mat, který Jindra v časovce přehlédl. Rozuzlení pak tipoval málokdo. Jindra ve vyhrané koncovce lehkých figur s třemi pěšci navíc přehlédl čas a nechal si spadnout na digitálních hodinách pomyslný praporek.

Souhra pořadatelů klapla a během několika málo minut byla hrací místnost přestavěna na jídelnu. Večeře byla dobrá, ale našli se někteří, co nejen nedojedli, ale vynechali i moučník. Troubové, taková dobrota :-). Zlobit se na děcka však nemůžete, protože vás stejně vždycky někdo z nich uzemní, jako dneska Honza Dvořák. Prý je to tak dobré, že je to až škoda sníst :-). Příště bude zeleninový salát!   

Počasí se jevilo nestále, meteorologům, poté co mě nechali několikrát zmoknout, nevěřím, a když zrušilo promítání i chodovské letní kino, rozhodl Přemek o sehrání druhého kola. Kupodivu nikdo neprotestoval, šachy jsou středem vesmíru :-).    

Ve druhém kole výsledky odrážely papírové předpoklady, i když u některých partií by hráčům slušela větší trpělivost a hlubší propočet. Po hodině hry zůstaly obsazeny v hrací místnosti dvě šachovnice. První Kuba Š. s Vaškem a třetí Luky s Péťou. Luky má sice dobrý postřeh a cit pro pozici, ale nechce počítat lenoch, takže velmi pěknou pozici neudržel. Dáma se zatoulala kam neměla a po oběti figury dal Petr mat. Finální bitvu druhého kola svedli Vašek a Kuba. Koncovka střelce proti věži s dvěma pěšci navíc nakonec po několika zvratech vítěze neměla.

Jak jsme po dohrání partií posílali děti průběžně do sprch, ti starší usmlouvali ještě fotbálek. Nakonec hráli skoro všichni, i když chvílemi to připomínalo spíše fotbal naslepo. Než však na první desce uzavřeli smír, byli všichni jak ze škatulky a v posteli. No dobře, trochu se mi práší od pusy, ale jen trochu.

Zítra den začíná rozcvičkou a s kým jiným, než s naším expertem, tedy s Lenkou. Ovšem potom přijde na řadu snídaně a dobroty od chodovských maminek. Jak ukazují fotky, je se na co těšit :-). Dobrou noc.

 

Oni rozcvičky milují, jen se to stydí přiznat (sobota)

Touto větou nás s Přemkem dnes u snídaně usadila Lenka. No nevím, když jsem před budíčkem chvilku kroužil pár koleček na stadionu a postupně viděl vylézat z chatek starší kluky, místo aby se přidali, skládali kostku. Prý rozcvička …. mentální. Pravda, po příchodu Lenky si to už nikdo nedovolil :-). Po sprše jsem Přemka zastihl již v plném nasazení a přípravě snídaně. Zatímco děti radostně s naší expertkou cvičili, v klubovně se narodil bufetový stůl, který se záhy po snídani proměnil opět v šachovou místnost a my zahájili třetí kolo. Nasazená jednička nezaváhala ve snaze dohnat včerejší půl bodovou ztrátu. O další překvapení se mohl postarat Luky, který v zahájení pěkně přehrál Kubu Č., ovšem místo, aby se zamyslel jaký zvolit plán k realizaci získané výhody, hrál rychle, nepřesně a partie skončila v jeho neprospěch. Turnaj to však bude pro něj velmi cenný. Velmi pěkně zahráli i Petr a Míša Š., kteří v důležitých partiích dokázali naplno bodovat a osamostatnili se včele průběžného pořadí.

Krátkou pauzu před čtvrtým kolem si někdo vyplnil fotbálkem, někdo „gaučingem“ a skoro všichni si dali malou svačinku. Přemek jim nakrájel jablka a vydloubal jádřinec. Na moji poznámku o rozmazlování, jsem byl Lenkou usazen, ať si vzpomenu, zda doma jím ovoce, když mi ho Iveta nenaloupe a nenakrájí. Zvolil jsem ústup :-(.

Čtvrté kolo vyjasnilo ambice hráčů. Petr porazil v souboji Míšu a dostal se do čela. Kuba Š. pokračuje ve stíhací jízdě, což odnesl Honza O. Do boje na bednu se vrací po šťastné výhře ze třetího kola Jakub, který v důležité a dlouhé poslední partii 4. kola přehrál Vojtu, stejně jako Vašek, který nakonec udolal srdnatě bojujícího Honzu D. Zásobovací četa dorazila k radosti všech, ale oběd se pochopitelně podával až po dohrání poslední partie, kterou kluci hráli přes dvě hodiny. Odpoledne směr Bílá voda a do večeře ještě jedno kolo.

Výšlap kolem Bílé vody s týmovou partií u kamenné šachovnice některé znavil, takže zmínka o jejich přihlášení na běžecký závod Chodovská vlečka, který zde probíhal, nesli věru špatně. Zvlášť, když se na výšlap do přírody vymódili jak na kolonádu. Viď Míšo :-). Z běhu tedy nakonec sešlo. Do kempu jsme dorazili po dvou hodinách a Míša se nechala slyšet, svět div se, že má strašný hlad, viz níže. Vyzkoušeli jsme si hod na koš, pochopitelně s hendikepem dle výšky. Velcí kluci sice ostatní ohromovali jmény předních světových basketbalistů, ale.... První mač vyhrál Luky, druhý Míša, která při tom ještě stačila skolit pár soupeřů za nemístné průpovídky. Nutno dodat, že ten vítězný trefený koš byl silnějším argumentem, než bodlo v sedací části některých jedinců.

V průběhu sportovního vyžití byla nachystána večeře. Velký řízek s brambory a okurkou zatím asi slevil největší sympatie. Takový Vojtík S. měl z kyselé okurky takovou radost, že si druhou dal kečupem jako dezert. Inu proti chuti žádných námitek :-). Míša měla skutečně obrovský hlad, snědla skoro tolik, jako prckové :-). Po večeři zase rychlý úklid v kuchyni (naše manželky ani nevědí, jaké mají doma poklady, prý už nás jen vykopat :-)) a šup na 5. kolo. Duel Kuby s Petrem bylo možná předčasné finále, zvláště když za nimi se hráči doslova mydlili mezi sebou. Míša přehrála Jakuba, Vojta Vaška a do hry se vrátil Honza, když mu Luky sice dlouho vzdoroval a remízové ambice byly na místě, ale s výsledným časem při konci partie 42 minut se prostě nedají hrát dobré šachy až do konce. Před zítřejším finále se ujal vedení Kuba, před dvojicí Petr a Míša Š.

Plánované opékání buřtů vzalo za své, neboť to mokré, co začalo padat z nebe, se jaksi s touto bohulibou činností moc nesnoubí. Náhradním plánem byl blicák. Prostě šachy kam se podíváš :-). Výsledky blicáku najdete níže. S padnutím posledního krále se hrací místnost postupně vylidnila, zaplnily se však sprchy a posléze i chatky. Původně plánovaná pozdní večerka se nekonala, ale takový večerní pokec v chatce bez vedoucích, má také své kouzlo :-). Dobrou.

P.S.: Poté co Přemek úspěšně dokázal v rozumné době protočit v "pánské" sprše deset kluků, za stejný čas tu "dámskou" s ledovým klidem opustila Míša. Tohle chlap nikdy nepochopí. Třešničku ovšem přidal Kuba Š. Přemek logicky využil nečekané příležitosti a nabídl Vaškovi právě s Kubou možnost využít dívčí sprchu. Zatímco Vašek nabídku kousal trochu s despektem, Kuba si ji nechal pro jistotu zopakoval a zvolal: "Přemku, splnil si mi sen". Co dodat? Dobrou :-).

 

Revoluce byla potlačena, aktéři získali sympatie (neděle)

Neděle se nedělně moc netvářila. Od samého rána chč…. a chč…., jak by řekl děda Komárek z filmu Na samotě u lesa. Ani to však našemu „terminátorovi v sukni“ nezabránilo, aby dětem zpříjemnila rozcvičkou tento den. Tedy ne všem. Kuba Š., Jindra a Vašek se schovali a nikdo je nenašel. Teda skoro nikdo, jak dokládá jedna z fotek. Kluci si už v půl sedmé zalezli do sauny; podotýkám mimo provoz; a rozcvičce se tím vyhnuli. Hněv a trest Lenky možná ale bude víc spalující, než kdyby jejich skrýš byla v plném provozu. Já je amnestoval, protože vydržet od půl sedmé do osmi hodin v jedné poloze a po tichu, je dle mého soudu náročnější než to cvičení. Navíc včera večer plánovali dokonce variantu s popelnicí. Na snídani dorazili kluci s úsměvem, na talířku však našli Přemkův voucher na 150 kliků a 50 angličáků a za zády svého soudce i vykonavatele, Lenku. Revoluce bez následků není revoluce, ale kluci to nesli statečně. Partie budou nejspíš zapisovat nohama, ale své malé vítězství si vychutnali dokonale :-). Zápal a nasazení, které z Lenky doslova srší je odzbrojující a jak nám ukázala, neobstojí před ní ani hromada špinavého nádobí.      

Předposlední kolo bylo zahájeno krátce před 9:00 hodinou a mnohé partie již dosti napoví o medailových ambicích aktérů přeboru. První partii zakončili Petr s Jakubem, kteří si po odevzdání partiáře rovnou vyzvedli Lenku a šli ven cvičit. Buď mají kluci horečku anebo se svět zbláznil. Evidentně dnes vyhrály obě strany :-). Šesté kolo určilo vítěze, neboť Kuba vyhrál, Petr „jen“ remizoval. Na medaili si však stále dělá zálusk několik hráčů, o čemž se přesvědčil na vlastní oči i předseda komise mládeže, Miloš Hüttner, který na chvíli mezi nás zavítal. 

Poslední kolo hrané po obědě skončilo víceméně podle očekávání, takže i konečné pořadí odpovídalo papírovým předpokladům. Kuba Šťastný jasně potvrdil roli favorita, další pořadí již bylo otázkou i štěstí. Druhé a třetí místo získali hráči, kteří přeci jen alespoň o ten půl bodík odskočili dalším v pořadí. Turnaj se tentokrát nevyvedl Jindrovi, který první signál obdržel již v úvodním nešťastném kole a smůly se již nezbavil. 

Kategorie U18+20: 1. Jakub Šťastný, 2. Petr Špička (právo postupu), 3. Jan Očenášek

Kategorie U16: 1. Petr Špička, 2. Jan Očenášek, 3. Jakub Červenka   

Závěr: Je pravdou, že junior ve startovní listině KP nebyl a dorostence reprezentoval pouze Kuba Šťastný z Kadaně. Přesto má podobný turnaj význam. Pro starší je to příležitost si zahrát a perspektiva turnaje pro další léta, neboť po skončení v šestnáctkách toho pro ně v kraji moc není a mladší se alespoň něčemu mohou přiučit. Samotný formát turnaje je věcí další diskuse. Poděkování patří městu Chodov, Karlovarskému kraji za finanční podporu, Školnímu atletickému klubu za skvělé zázemí a neskromně i třem nejmenovaným nadšencům :-). Krásný zbytek prázdnin.

šachy chodov
Dokumenty

Komentáře

Napsal uživatel - TegdíciNe, 08/30/2020 - 18:42

Přeji pěkný večer,
klukům se moc víkend líbil, děkujeme i za postřehy o kterých jsme si mohli zde přečíst...
Tak zase příště ,,,,,,,

Napsal uživatel - golden goose shoesPá, 01/07/2022 - 10:15

I simply wished to say thanks once again. I do not know what I would have tried in the absence of the type of techniques shown by you on that theme. It was before an absolute frightening case in my circumstances, however , viewing this well-written style you handled that took me to weep over delight. I am just thankful for your work as well as expect you are aware of an amazing job that you're doing training many others by way of your site. Most probably you have never come across all of us.
<a href="http://www.goldengooseshoes.us.org&quot; >golden goose shoes</a> [url=http://www.goldengooseshoes.us.org]golden goose shoes[/url]

Napsal uživatel - lebron james shoesSo, 01/08/2022 - 16:43

Thank you a lot for providing individuals with remarkably breathtaking possiblity to read from this blog. It really is so excellent plus full of a good time for me personally and my office fellow workers to visit the blog more than 3 times in one week to read the fresh guides you have. And lastly, I'm also always pleased for the brilliant inspiring ideas you give. Certain two ideas on this page are definitely the very best we've had.
lebron james shoes http://www.lebron18.net

Napsal uživatel - yeezy 350Ne, 01/09/2022 - 22:18

I not to mention my pals were checking the nice tips on the website and then at once I got an awful suspicion I never thanked the website owner for those strategies. The young boys were as a consequence joyful to read them and have now in truth been enjoying those things. Thank you for turning out to be indeed thoughtful as well as for going for some high-quality ideas millions of individuals are really needing to be aware of. Our own honest regret for not saying thanks to sooner.
yeezy 350 http://www.yeezy-350.us.com

Napsal uživatel - monclerNe, 01/09/2022 - 22:18

I wish to express appreciation to this writer just for bailing me out of this type of dilemma. As a result of checking throughout the world-wide-web and coming across advice which were not productive, I thought my entire life was over. Existing without the presence of answers to the issues you've resolved by way of the blog post is a serious case, as well as ones which could have negatively affected my entire career if I had not discovered your site. The mastery and kindness in controlling almost everything was tremendous. I'm not sure what I would've done if I hadn't come upon such a step like this. I am able to at this moment relish my future. Thank you so much for your expert and result oriented guide. I will not think twice to refer the sites to anyone who should get assistance on this subject matter.
moncler http://www.monclercoat.us.com

Napsal uživatel - kd shoesNe, 01/09/2022 - 22:18

My spouse and i felt now fulfilled Albert managed to do his inquiry through the entire ideas he had through the blog. It's not at all simplistic to simply always be offering guidelines many people have been trying to sell. Therefore we fully understand we need you to appreciate for this. The specific explanations you have made, the simple web site navigation, the relationships you make it possible to engender - it is most overwhelming, and it's really assisting our son in addition to the family believe that this subject matter is satisfying, which is seriously important. Thank you for all the pieces!
kd shoes http://www.kevindurant-shoes.us.com

Napsal uživatel - adidas yeezyNe, 01/09/2022 - 22:18

I together with my friends were analyzing the best points located on your web site and at once I got a horrible feeling I never expressed respect to you for those strategies. Those boys are actually passionate to see all of them and now have without a doubt been taking pleasure in these things. I appreciate you for actually being really kind as well as for choosing this form of very good areas most people are really eager to know about. My personal honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.
adidas yeezy http://www.adidasyeezyboost350.us.com

Napsal uživatel - off white shoesNe, 01/09/2022 - 22:18

I enjoy you because of your whole efforts on this website. Ellie really likes getting into research and it is obvious why. Many of us hear all of the dynamic way you render important items via this website and therefore cause contribution from people about this issue and our favorite child has always been discovering a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the new year. You're doing a stunning job.
off white shoes http://www.off-whiteshoes.us.com

Napsal uživatel - chrome hearts outletNe, 01/09/2022 - 22:19

I wanted to send you that bit of remark to be able to say thanks yet again for your spectacular concepts you have provided in this case. It was quite wonderfully generous of people like you to grant without restraint precisely what a few individuals could possibly have advertised as an e book to help make some profit for themselves, particularly given that you could have done it if you ever decided. The strategies likewise served like a great way to comprehend other people online have similar zeal similar to my own to know the truth good deal more regarding this problem. Certainly there are numerous more enjoyable times in the future for those who discover your website.
chrome hearts outlet http://www.chromehearts.com.co

Napsal uživatel - supremeNe, 01/09/2022 - 22:19

My wife and i have been absolutely lucky when Michael could deal with his reports through the entire precious recommendations he received from your own web page. It's not at all simplistic to simply always be giving away information and facts which usually the rest have been trying to sell. And we do understand we now have the writer to give thanks to for this. All of the explanations you've made, the straightforward web site navigation, the friendships you can assist to instill - it is mostly extraordinary, and it's really facilitating our son and the family recognize that this matter is cool, which is certainly unbelievably mandatory. Thank you for the whole thing!
supreme http://www.supremeclothing.us.org

Napsal uživatel - hermesNe, 01/09/2022 - 22:19

I needed to create you one very little remark just to thank you very much as before regarding the nice secrets you've documented above. It has been quite surprisingly open-handed of you to grant extensively precisely what some people would've advertised as an electronic book to get some money on their own, particularly given that you might well have tried it if you ever desired. Those secrets as well worked like a fantastic way to realize that other individuals have a similar passion much like my personal own to know the truth whole lot more with respect to this issue. I think there are numerous more pleasant times up front for folks who read your website.
hermes http://www.hermes-handbags.us.com

Napsal uživatel - jordan shoesNe, 01/09/2022 - 22:19

I wanted to write you one very small remark to help thank you over again regarding the extraordinary strategies you've shown on this site. This has been particularly generous of people like you to give unhampered exactly what many of us would've marketed as an e-book to generate some dough on their own, especially since you could have done it in case you considered necessary. These concepts also worked to be a great way to be aware that other people online have a similar zeal similar to my personal own to figure out significantly more with reference to this condition. I'm certain there are numerous more pleasurable periods in the future for people who look into your blog.
jordan shoes http://www.airjordansstore.com

Napsal uživatel - kawhi leonard shoesNe, 01/09/2022 - 22:19

My wife and i got really excited Michael could conclude his inquiry because of the ideas he got out of the web site. It is now and again perplexing to simply continually be giving for free helpful tips that many some other people might have been making money from. We really keep in mind we've got the website owner to thank for this. These illustrations you've made, the easy blog navigation, the friendships your site make it possible to instill - it is all spectacular, and it is letting our son and our family consider that this matter is enjoyable, and that is truly indispensable. Thanks for everything!
kawhi leonard shoes http://www.kawhileonardshoes.us

Napsal uživatel - supreme hoodieÚt, 01/11/2022 - 04:29

I precisely wanted to appreciate you once again. I'm not certain the things that I might have worked on without the entire solutions documented by you regarding such a area. It actually was a very hard circumstance for me personally, but encountering the expert form you dealt with the issue forced me to leap for delight. I will be happier for the guidance and as well , pray you recognize what a great job you were accomplishing teaching many people using your websites. I am certain you have never come across any of us.
supreme hoodie http://www.supremeclothingsstore.com

Napsal uživatel - bape hoodieÚt, 01/11/2022 - 04:29

I wish to show some appreciation to you for bailing me out of such a scenario. After exploring through the internet and finding opinions which are not powerful, I believed my life was well over. Living without the answers to the issues you have resolved through the website is a serious case, as well as those that would have adversely damaged my career if I had not encountered your web page. Your personal expertise and kindness in handling every item was helpful. I don't know what I would have done if I hadn't come upon such a thing like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for your reliable and result oriented guide. I won't be reluctant to propose your web sites to any individual who would need recommendations about this situation.
bape hoodie http://www.bapehoodie.us

Napsal uživatel - jordan shoesÚt, 01/11/2022 - 04:29

I precisely wanted to say thanks yet again. I'm not certain the things that I might have accomplished without the entire tactics revealed by you concerning such concern. It had been an absolute intimidating difficulty in my opinion, however , viewing the well-written style you resolved that forced me to leap with fulfillment. I am happy for your advice and in addition pray you know what an amazing job you are always putting in instructing the others through the use of a site. I am sure you have never met all of us.
jordan shoes http://www.shoesjordan.us.com

Napsal uživatel - lebron james shoesÚt, 01/11/2022 - 04:29

Thank you a lot for giving everyone such a memorable possiblity to discover important secrets from this website. It is often so pleasing and also packed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to visit your web site at minimum 3 times in one week to find out the new tips you have got. And definitely, I'm actually amazed with your magnificent hints you give. Selected 3 tips in this posting are in truth the best I've had.
lebron james shoes http://www.lebron18shoes.us

Napsal uživatel - hermes birkinÚt, 01/11/2022 - 04:30

I truly wanted to develop a simple note so as to say thanks to you for all of the superb solutions you are posting at this site. My time intensive internet look up has at the end of the day been paid with incredibly good knowledge to exchange with my visitors. I would express that many of us website visitors actually are unequivocally lucky to be in a good site with many perfect professionals with insightful tactics. I feel rather grateful to have seen your web page and look forward to some more pleasurable minutes reading here. Thanks once more for a lot of things.
hermes birkin http://www.birkinbag.us.com

Napsal uživatel - birkin bagÚt, 01/11/2022 - 04:30

I am glad for commenting to make you be aware of what a extraordinary experience our girl gained studying your web site. She figured out too many pieces, including what it's like to have an amazing giving style to get other folks without difficulty know just exactly specific tricky subject areas. You undoubtedly did more than people's desires. I appreciate you for imparting these effective, healthy, educational and also cool thoughts on your topic to Janet.
birkin bag http://www.hermesbirkins.com

Napsal uživatel - yeezy shoesÚt, 01/11/2022 - 04:30

I must express appreciation to this writer for bailing me out of this situation. Just after exploring throughout the world wide web and coming across notions that were not beneficial, I thought my entire life was well over. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you've solved through your main guide is a serious case, and the kind that would have in a negative way damaged my career if I hadn't noticed the blog. The knowledge and kindness in handling almost everything was invaluable. I am not sure what I would have done if I hadn't encountered such a point like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time so much for your expert and result oriented guide. I won't hesitate to endorse your web blog to any individual who will need guidelines about this area.
yeezy shoes http://www.yeezy-sneakers.us

Napsal uživatel - yeezy supplyÚt, 01/11/2022 - 04:30

I precisely wanted to thank you very much all over again. I'm not certain the things that I might have sorted out without the actual techniques provided by you relating to my field. It has been a very distressing difficulty in my circumstances, nevertheless being able to see the expert fashion you solved the issue forced me to cry with fulfillment. I am happier for this service as well as wish you find out what an amazing job you are always doing training other individuals through your webpage. I am certain you haven't come across any of us.
yeezy supply http://www.yeezy-supply.us.org

Napsal uživatel - supreme clothingÚt, 01/11/2022 - 04:30

My wife and i ended up being quite joyful that Emmanuel could conclude his investigation out of the ideas he received through your web pages. It is now and again perplexing to just always be offering concepts that many men and women may have been selling. And we also grasp we need the writer to thank because of that. All the illustrations you've made, the simple website navigation, the friendships your site give support to instill - it's got all powerful, and it's facilitating our son and us understand the issue is brilliant, which is certainly quite vital. Many thanks for all the pieces!
supreme clothing http://www.supremeclothings.us.com

Napsal uživatel - yeezysSt, 01/12/2022 - 11:22

I not to mention my guys were viewing the nice key points found on your website and so the sudden came up with an awful feeling I never expressed respect to the blog owner for those secrets. All of the people were definitely consequently glad to read them and already have undoubtedly been having fun with these things. We appreciate you getting indeed thoughtful and for figuring out these kinds of impressive useful guides most people are really desperate to understand about. Our own honest regret for not saying thanks to you sooner.
yeezys http://www.supplyyeezys.com

Napsal uživatel - 100% real jord…St, 01/12/2022 - 11:22

Thanks so much for giving everyone remarkably nice possiblity to read articles and blog posts from this blog. It's always so terrific and also jam-packed with amusement for me and my office mates to search your site really three times weekly to read through the new tips you have got. Of course, we are at all times fulfilled concerning the good knowledge you give. Certain 4 ideas in this post are really the most beneficial we have all had.
100% real jordans for cheap http://www.jordansforcheap.us.com

Napsal uživatel - golden goose outletSt, 01/12/2022 - 11:22

I want to point out my respect for your kind-heartedness giving support to persons that require assistance with this one study. Your real commitment to passing the message all over appears to be surprisingly advantageous and have continuously helped professionals much like me to attain their dreams. This invaluable guidelines can mean a lot to me and much more to my fellow workers. With thanks; from all of us.
golden goose outlet http://www.goldengoose-outlet.us.com

Napsal uživatel - alexander mcqu…St, 01/12/2022 - 11:22

I together with my pals appeared to be looking at the nice helpful tips on the blog then all of a sudden got an awful feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. The boys ended up for that reason glad to learn all of them and have in effect seriously been tapping into those things. Thank you for really being considerably thoughtful and also for settling on this kind of useful guides millions of individuals are really desirous to discover. My sincere regret for not expressing gratitude to earlier.
alexander mcqueen outlet http://www.alexandermcqueenoutlet.us

Napsal uživatel - off whiteSt, 01/12/2022 - 11:22

I actually wanted to post a small comment in order to say thanks to you for all the unique hints you are writing at this website. My considerable internet lookup has at the end of the day been compensated with reasonable ideas to go over with my good friends. I would express that we site visitors actually are really endowed to be in a notable site with many lovely professionals with interesting plans. I feel truly grateful to have come across the weblog and look forward to tons of more exciting times reading here. Thanks a lot once more for all the details.
off white http://www.offwhites.us.com

Napsal uživatel - curry shoesSt, 01/12/2022 - 11:22

I am glad for writing to make you be aware of what a notable encounter my daughter gained viewing your blog. She even learned lots of issues, including how it is like to have an excellent helping style to have the others easily completely grasp selected tortuous subject areas. You really did more than my expectations. Many thanks for offering those powerful, safe, revealing and as well as unique tips about your topic to Evelyn.
curry shoes http://www.stephcurry.us

Napsal uživatel - air jordanSt, 01/12/2022 - 11:22

I'm also commenting to let you know what a exceptional discovery my daughter undergone visiting your web site. She learned numerous pieces, including what it is like to have an incredible teaching style to have others without difficulty have an understanding of several grueling topics. You truly surpassed our own expectations. I appreciate you for offering the effective, trusted, revealing not to mention fun tips about your topic to Mary.
air jordan http://www.jordan1shoes.us

Napsal uživatel - kobe shoesČt, 01/13/2022 - 21:38

I am glad for writing to make you understand what a incredible experience my cousin's princess had using your blog. She came to find plenty of pieces, most notably how it is like to have an excellent helping character to make the mediocre ones just know precisely a variety of problematic subject areas. You truly did more than people's expectations. Thank you for supplying these necessary, trustworthy, explanatory and even easy tips on that topic to Janet.
kobe shoes http://www.kobe-shoes.us.com

Napsal uživatel - jordan 11Čt, 01/13/2022 - 21:38

I simply desired to say thanks again. I'm not certain the things that I could possibly have worked on without the actual recommendations revealed by you directly on that area. It was actually the terrifying issue for me personally, however , taking a look at the professional style you resolved it forced me to leap with gladness. Now i'm grateful for your service and then have high hopes you recognize what a powerful job that you are getting into training many others via your website. Probably you have never got to know any of us.
jordan 11 http://www.jordan11retro.us.com

Napsal uživatel - nike dunksČt, 01/13/2022 - 21:38

I enjoy you because of each of your efforts on this web site. My mother really loves carrying out research and it's easy to understand why. We all notice all concerning the dynamic medium you create insightful tips and hints via the web blog and as well as encourage response from other individuals about this subject plus my daughter is without question learning a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. Your conducting a powerful job.
nike dunks http://www.sbdunk.us

Napsal uživatel - lebron 16Čt, 01/13/2022 - 21:38

My wife and i got very ecstatic Edward could do his preliminary research through the entire ideas he had using your blog. It's not at all simplistic to simply choose to be giving out tactics which usually some others might have been making money from. Therefore we keep in mind we now have you to appreciate for this. The type of explanations you've made, the simple website menu, the relationships your site aid to foster - it is most remarkable, and it is assisting our son in addition to us consider that that theme is thrilling, and that's wonderfully pressing. Thanks for the whole lot!
lebron 16 http://www.lebron16.us

Napsal uživatel - birkin bagČt, 01/13/2022 - 21:38

My spouse and i got really joyous that Edward could carry out his survey out of the precious recommendations he made through the blog. It is now and again perplexing just to possibly be making a gift of guidance that some people might have been trying to sell. So we take into account we have got the writer to appreciate for that. The entire explanations you have made, the easy site navigation, the relationships you can assist to engender - it's mostly awesome, and it's making our son and the family reason why that matter is entertaining, which is certainly wonderfully important. Thanks for the whole thing!
birkin bag http://www.hermesonlineshop.com

Napsal uživatel - kevin durant shoesČt, 01/13/2022 - 21:39

I not to mention my guys ended up checking the best guidelines located on your website then all of the sudden I had a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those strategies. All the boys ended up as a consequence very interested to see them and now have in truth been enjoying those things. Thanks for simply being simply thoughtful and also for utilizing certain really good subject areas most people are really eager to learn about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.
kevin durant shoes http://www.kd-shoes.us

Napsal uživatel - supreme hoodieČt, 01/13/2022 - 21:39

My husband and i ended up being really thrilled when John managed to finish up his research through your precious recommendations he discovered from your very own blog. It's not at all simplistic to simply always be giving for free solutions that other folks have been making money from. We keep in mind we now have the blog owner to be grateful to for this. The entire explanations you've made, the easy web site menu, the friendships you can help create - it's got all unbelievable, and it's helping our son and our family imagine that the situation is enjoyable, and that is exceptionally pressing. Thank you for everything!
supreme hoodie http://www.supremeshoodie.com

Napsal uživatel - hermes beltČt, 01/13/2022 - 21:39

I simply wanted to write a remark to thank you for all of the unique techniques you are giving out on this site. My extended internet research has finally been rewarded with brilliant concept to go over with my family members. I 'd claim that most of us site visitors are very fortunate to dwell in a very good network with very many outstanding individuals with good suggestions. I feel extremely happy to have seen your webpages and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.
hermes belt http://www.hermesbelts.com

Napsal uživatel - kyrie 7 shoesČt, 01/13/2022 - 21:39

I am glad for commenting to let you know of the impressive encounter our daughter obtained studying your blog. She mastered a good number of issues, which include what it's like to possess a very effective giving style to have the rest effortlessly comprehend specified hard to do matters. You truly did more than our own expected results. Thank you for coming up with the productive, trustworthy, edifying as well as unique thoughts on the topic to Tanya.
kyrie 7 shoes http://www.kyrie7.us

Napsal uživatel - yeezy 700So, 01/15/2022 - 04:34

Needed to put you a little bit of note in order to thank you so much again relating to the fantastic tactics you have discussed on this site. It's quite surprisingly open-handed with you to supply extensively what exactly a few people might have marketed for an e book to get some money for themselves, mostly now that you might have done it if you ever considered necessary. Those pointers additionally acted to become a great way to be aware that other people have the same dream the same as my very own to find out a lot more when it comes to this condition. Certainly there are many more fun times ahead for folks who start reading your blog post.
yeezy 700 http://www.yeezy700.us.com

Napsal uživatel - curry 7 shoesSo, 01/15/2022 - 04:35

I simply wanted to compose a quick note in order to appreciate you for all of the fabulous solutions you are showing on this site. My rather long internet look up has at the end of the day been compensated with good quality content to share with my guests. I would mention that many of us website visitors are unquestionably fortunate to be in a magnificent community with very many perfect professionals with beneficial tactics. I feel somewhat privileged to have seen your entire website and look forward to plenty of more pleasurable minutes reading here. Thank you once again for everything.
curry 7 shoes http://www.curry7shoes.us

Napsal uživatel - jordan shoesSo, 01/15/2022 - 04:35

I simply desired to say thanks all over again. I'm not certain what I would've accomplished in the absence of the entire tips and hints shown by you directly on that industry. It absolutely was an absolute frustrating difficulty for me personally, but encountering the very specialized form you handled that took me to leap for gladness. I'm happier for your service and thus expect you are aware of a great job you have been doing educating some other people thru your blog post. I am certain you haven't met all of us.
jordan shoes http://www.jordanshoes.us

Napsal uživatel - off whiteSo, 01/15/2022 - 04:35

I must show some appreciation to this writer just for bailing me out of this issue. After researching through the world-wide-web and obtaining thoughts which are not helpful, I believed my life was well over. Existing devoid of the answers to the issues you have fixed by way of the article content is a serious case, as well as those which could have in a wrong way damaged my career if I hadn't encountered your blog post. Your primary mastery and kindness in playing with all the things was invaluable. I don't know what I would have done if I had not come upon such a thing like this. It's possible to at this point relish my future. Thank you so much for your professional and results-oriented guide. I won't hesitate to endorse your blog post to any individual who requires assistance about this topic.
off white https://www.offwhitesoutlet.com

Napsal uživatel - yeezy 350So, 01/15/2022 - 04:35

I intended to create you this little bit of note to say thanks a lot yet again about the breathtaking opinions you've provided here. It is really incredibly open-handed of people like you to allow publicly exactly what some people could possibly have supplied as an ebook in making some bucks for their own end, most notably now that you could have done it in case you desired. The strategies also worked as a great way to be sure that other people have the same passion the same as my personal own to find out significantly more when it comes to this matter. I believe there are a lot more enjoyable situations in the future for those who find out your blog.
yeezy 350 http://www.yeezy350s.com

Napsal uživatel - supreme shirtSo, 01/15/2022 - 04:35

A lot of thanks for all of the work on this blog. Kim delights in engaging in investigations and it is simple to grasp why. We all notice all regarding the lively ways you create important items on this web blog and as well cause participation from other ones on that concern plus my daughter is becoming educated a lot. Enjoy the rest of the new year. You're performing a glorious job.
supreme shirt http://www.supreme.us.org

Napsal uživatel - yeezy 380So, 01/15/2022 - 04:35

My spouse and i got fulfilled that Jordan managed to complete his reports via the ideas he received through the weblog. It's not at all simplistic just to happen to be freely giving tips which the others could have been selling. And we all keep in mind we have got the writer to appreciate because of that. Most of the explanations you have made, the simple blog menu, the relationships you will give support to instill - it's many great, and it's leading our son in addition to our family believe that the issue is enjoyable, and that's highly important. Many thanks for all!
yeezy 380 http://www.yeezyboost380.us.com

Napsal uživatel - golden goose s…So, 01/15/2022 - 04:35

I just wanted to post a quick word in order to say thanks to you for all the unique tips and tricks you are placing at this site. My extensive internet search has now been rewarded with extremely good insight to exchange with my best friends. I 'd suppose that most of us site visitors are really lucky to live in a useful community with so many perfect individuals with very helpful principles. I feel quite lucky to have seen your entire webpage and look forward to really more pleasurable times reading here. Thanks again for all the details.
golden goose sneakers http://www.goldengoosesneakers.us.com

Napsal uživatel - golden goose shoesSo, 01/15/2022 - 04:35

Thanks for your own efforts on this site. Betty enjoys getting into investigations and it's really easy to understand why. I know all relating to the powerful form you make effective guidance by means of the web blog and as well attract participation from visitors on this subject so my girl is certainly studying a lot. Have fun with the rest of the year. You are always performing a great job.
golden goose shoes http://www.goldengoose-shoes.us.com

Napsal uživatel - supreme clothingNe, 01/16/2022 - 14:56

My husband and i felt very glad that Albert managed to finish up his web research via the ideas he had through the site. It's not at all simplistic to simply always be making a gift of procedures that many some other people could have been making money from. And we figure out we now have the blog owner to be grateful to for that. The type of explanations you've made, the simple site navigation, the friendships your site assist to instill - it's got all powerful, and it's really aiding our son and us do think this content is brilliant, and that's extraordinarily mandatory. Thanks for the whole lot!
supreme clothing http://www.supremesonline.com

Napsal uživatel - lebron james shoesNe, 01/16/2022 - 14:57

I am just writing to let you understand of the superb encounter our girl encountered reading your web site. She noticed plenty of pieces, with the inclusion of what it's like to possess a marvelous teaching mood to get men and women clearly know precisely several complicated matters. You truly did more than our expectations. Thanks for coming up with such precious, safe, revealing not to mention unique guidance on your topic to Sandra.
lebron james shoes http://www.lebronjames.us.com

Napsal uživatel - jordan 12Ne, 01/16/2022 - 14:57

My spouse and i ended up being absolutely joyous when Louis could finish off his studies out of the ideas he made out of your web page. It is now and again perplexing to simply continually be handing out helpful hints which other folks might have been making money from. And now we do understand we have got the website owner to be grateful to because of that. Those illustrations you made, the simple website menu, the relationships you give support to promote - it's mostly amazing, and it is letting our son and the family reason why that situation is interesting, and that is extraordinarily vital. Thanks for the whole thing!
jordan 12 http://www.jordan12.us.com

Přidat komentář