KP mládeže jednotlivců

22. 5. 2022

Chodov hostil finále KP mládeže 

Víkend 21.-22. května byl v Chodově šachu zaslíben. V Bravíčku, které je součástí KASS, bojovalo 18 finalistů ve třech kategoriích o krajské tituly a zároveň o postup na Mistrovství Čech.

Účastníci:

  • U16 - Adam Boček, Lukáš Zrůst, Jakub Soukup; Petr Mikoláš, Vojtěch Tegda, Michaela Šedá
  • U14 - Aleš Zrůst; Vojtěch Salí, Dominik Novotný, Anna Koval, Jaroslav Ugrenovich, Ondřej Bláha
  • U12 - Pavel Jirků, Vojtěch Červinka, Diana Romanko, Filip Grosser, Václav Čontoš, Dušan Vo

Turnaj byl odstartován přesně na vteřinu, neboť všichni účastníci byli dochvilní a organizátor se také nenechal zahanbit :-). Malá pozornost na šachovnicích v podobě fidorky některé tak nakopla, že nedbali rad zkušenějších a ve zběsilém tempu partii rychle odehráli :-). Kategorie U12 měla za 20 minut dvě partie hotové, přičemž Dianka matovala již v 9 tahu. Po více jak hodině bylo dohrané úvodní kolo nejmladší kategorie. Pája měl po hrubkách na obou stranách remízu na dosah. Bohužel z nedávného tréninku na téma kritická pole a opozice si toho moc nepamatoval a tak zbytečně prohrál. Každopádně bojovná partie, která měla téměř 80 tahů. Po hodině pomalu dohrála kategorie U14, kde vyhráli Jára, Anička a Dominik, kterému se sice snažil Aleš vzdorovat, ale pěšcová koncovka se špatnou strukturou a hlavně figurou míň, byla ztracená. V nejstarší kategorii zvítězil Vojta a Kuba. Lukáš se s Adamem rozešel smírem, což byl jediný případ remízy první kola.

Druhé kolo začalo smolně pro Páju, který nechal v baťohu zapnutý mobil a za 10 minut od zahájení se dočkal bohužel kontumace. Nejmladší kategorie opět dohrála jako první, přičemž jim sekundovali Ondra s Alešem. Na konci partie měli více času než na začátku a Aleše blicání bolelo dvojnásob - 0:1. V kategorii U14 hráli ostrou partii Anička s Járou, přičemž koncovka věže a dvou střelců proti dvěma věžím byla velmi zajímavá. Dlužno dodat, že černý měl ale výhodu dvou pěšců. V nejstarší kategorii se po 1,5 hodině hrály všechny partie. V duelu Vojty s Kubou se hrála další zajímává koncovka, tentokrát dvou věží proti dámě. Nejstarší kategorie nabídla pěkné šachy. Vojtova dáma byla nakonec silnější Kubovo věží a Míša tlačila a tlačila až Adamovi spadl prapor. Poslední duel byl velmi pěkný. Petr s výrazně horším čase realizoval malou výhodu do výhry, pak si však postavil druhou dámu a kuliferda Luky dokázal s dámou a střelcem dosáhnout věčného šachu. V tréninku mi to udělal už několikrát. Člověk má vyhranou pozici, trochu poleví a lump toho okamžitě využije :-)   

Třetí kolo kopírovalo ta předešlá. První skončila kategorie U12. Venca s Dušanem chystali mat dámou, přičemž jeden ke spolupráci využil střelce a druhý jezdce. Rychlejší byl Venca a dočkal se tak výhry. Pája sice tvrdil, že nehraje rychle, ale tři figury odevzdat za 15 minut je trochu silná káva i na mě a to jsem milovník kávy :-). Vojta potvrdil roli favorita a rovněž celkem rychle vyhrál. V prostřední kategorii Anička začínala pošilhávat po titulu, porazila Ondru a měla plný bodový zisk. Jára po druhé zaváhal, když "pouze" remizoval s Dominikem. Aleš vyrobil hrubici a po 20 minutách hrál bez dámy. Pak se sice srdnatě bránil, ale nebylo mu to nic platné. Nejstarší kategorie se tou dobou teprve rozehřívala :-). První partii zakončil Vojta, který porazil Adama a s plným bodovým ziskem samostatně vede po prvním dni kategorii U16. Partie Lukáše skončila opět remízou, čímž se stává remízovým králem finálového turnaje :-). Poslední partii prvního dne dohrávala Míše s Péťou, na jehož straně se opět hrálo na minutě, na což jsme si už také zvykli. Bojovná partie nakonec skončila dělbou bodu.

Medailové pořadí po 3. kole:

  • U12 - 1.-2. V. Červinka, D. Romanko, 3. F. Grosser
  • U14 - 1. A, Koval, 2. D. Novotný, 3. J. Ugrenovich
  • U16 - 1. V. Tegda, 2.-4. J. Soukup, L. Zrůst, M. Šedá 

Přesně v 9:00 hodin odstartovalo 4. kolo, které opět velmi rychle odehrála nejmladší kategorie. Vojta ukončil matem zápas za 15 minut, ale protože Dianka rovněž nezaváhala, čekal nás v posledním kole souboj neporažených o první místo. Pája sehrál pěknou partii, ale v rozhodujících fázích se nezamyslel a hrál co nápad přines. Místo výhry se tak musel spokojit s remízou a to mohl být rád. Kategorie U14 má nového lídra. Musím říci, že Dominik je pro mě osobně milým překvapením a dnešní výhrou nad vedoucí Aničkou se rázem ocitl v čele on. Aleš blical, přesto nakonec remízu dával v lepší pozici. Trochu chybí tah na bránu :-). V nestarší kategorii kraluje Vojta, což dokázal výhrou proti Petrovi a zajistil si s předstihem krajský titul. Lukáš se dopustil ve střední hře v souboji s Míšou hrubé chyby. Ztrátu věže se pokoušel kompenzovat chycením soupeřčiny dámy, ale ta všechny ataky; a nebylo ji málo; odrazila a partii dovedla do úspěšného konce. 

Medailové pořadí po 4. kole:

  • U12 - 1.-2. V. Červinka, D. Romanko, 3. F. Grosser
  • U14 - 1. D. Novotný, 2. A, Koval, 3. J. Ugrenovich, V. Salí
  • U16 - 1. V. Tegda, 2. M. Šedá, 3. J. Soukup 

Poslední kolo bylo velmi zajímavé. V nejmladší kategorii Dušan sehrál svoji nejdelší partii a duelu nahoru dolu nakonec vyhrál, čímž Páju předběhl v konečném pořadí. Filip v přímém souboji o třetí místo a postup na MČ udolal Vaška, stejně jako Vojta Dianku v souboji o první místo. Kategorie U14 přinesla i trochu té taktiky. Anička s Alešem po tvrdém útoku na krále rychle vyhrála, ale z vítězství se nakonec radoval Dominik, který jej jistil remízou. Další duel o třetí místo a postup na MČ vyhrál Vojta s Járou, kterému se turnaj vůbec nepovedl. Podobně si počínal Petr v U16, bojoval, dohrával poslední partii turnaje, ale nakonec musel kapitulovat, čímž si soupeř Adam vybojoval 4. místo. Vojta s Lukym nezaváhal a potvrdil skvělou formu další výhrou. Míša takticky nabídla ve výhodnější pozici Kubovi remízu a protože jí to stačilo ke stříbru (všechny děvčata byla dnes v Chodově stříbrná) a soupeři k bronzu a tím i postupu na MČ, nebylo co řešit. 

Řešitelskou soutěž vyhráli oba soutěžící :-). Venca Čontoš, st. a Vojta Tegda. Ostatní dali přednost fotbalu v přilehlém parku, jak ukazuje jedna z fotek. Není se co divit, počasí nám přálo a kdo by pořád seděl u šachu, že? :-). 

Všem účastníkům děkuji za skvělý přístup k šachu i soupeřům, V hracím sále byl po celý turnaj klid na hru a to je super vizitka. Vyhlášení jsme zvládli hned po dohrání poslední partie a vítězům předala poháry IM Zuzana Hagarová, skvělá šachistka a trenérka, kterou jsem operativně k tomuto úkolu zneužil. Děkuji :-).

Na M_Čech postupují George Ungenovich, Jakub Surý (H10); Lukáš Zrůst - přímý postup, Vojtěch Červinka, Filip Grosser (H12); Dominik Novotný, Vojtěch Salí (H14); Vojtěch Tegda, Jakub Suchý (H16). Děvčata hrají mistrovské soutěže jako OPEN a určitě na akci uvidíme Dianu Romanko, Nikolu Kůsovou, Annu Koval a Michaelu Šedou.

Věříme, že se vám víkend v Chodově líbil a zase někdy na viděnou, Marcel Vlasák.   

Odkazy:

 

šachy Chodov