KP družstev ml. žáků

15. 4. 2023

Chodov bere zlato a jede do Harrachova!

Deštivé počasí, jak stvořené pro šachy, nás doprovázelo na cestě do Karlových Varů, kde přesně v 10 hodin byl zahájen krajský přebor mládeže družstev mladších žáků. Chodov reprezentoval tým ve složení Lukáš Zrůst, Nikola Kůsová, Pavel Jirků, Jakub Surý a František Randa. Ambice na medaili jsme určitě měli a ti optimisticky naladění možná pokukovali po vítězství a tím i postupu na MČR.

ŠK Karlovy Vary "A" - ŠK Spartak Chodov 1,5:3,5

V prvním kole jsme hned "vyfasovali" silnější tým ŠK Karlovy Vary "A", takže brzy zjistíme, jak to s těmi ambicemi vlastně bude :-). Začátek nic moc. Kluci na 3-5 desce hráli opět rychle, byť jsem speciálně jim kladl na srdce, aby hráli pomalu. Inu mlácení slámy :-(. Kubík rychle remizoval a Pája hned po něm dostal mat. Rovněž Fanda tahal figury rychle, ale soupeřka dělala dost chyb, které dokázal trestat a po chvíli srovnat stav zápasu na 1,5:1,5. Dle očekávání dohrávali poslední partie Nikča a Luky. Nikča soupeře pěkně přehrála a po zisku materiálu si došla pro mat. Luky dostal v mírně lepší pozici povoleno nabídnout remízu, která by jistila vítězství v zápase. Luky nakonec partii dohrál až do vítězství a stanovil konečný stav utkání 3,5:1,5. Zadním šachovnicím teď budu věnovat osobní péči :-).  

ŠK Spartak Chodov - ŠK Karlovy Vary "C" 5:0

Zápas proti papírově nejslabšímu soupeři jsme zvládli podle očekávání. Výhry si celkem rychle připsal Kubík, Lukáš a Nikča. Fanda rovněž zabodoval, ale opět si neodpustil několik hrubek hned v samotném zahájení partie. Nejdelší partii měl překvapivě Pája, který stál slušně, ale ztratil dámu, aby ji pak získal a nakonec předvedl matový maraton se dvojicí dam. Že by námět na další trénink :-).

ŠK Karlovy Vary "B" - ŠK Spartak Chodov 0:5

Úvodní trojboj proti týmům ŠK Karlovy Vary jsme zvládli výborně bylo jasné, že po třetí výhře jsme měli medaili jasnou. Jaký lesk měly určit zápasy s pořádajícím Tietzem a především pak Chebem, který zatím všechny soupeře drtil. Rovněž v tomto zápase šlo spíše o skóre, když rychli vyhrál Pája a Nikča. Další body přidali Luky a Fanda, který získal hned na začátku partie dámu, aby pak výhodu uplatňoval tak dlouho, až nasbíral + 3 minuty k úvodnímu času. Znám plno dětí, co šachy hrají rychle, ale Fanda je strčí do kapsy všechny, bohužel pro něj. Poslední partii doslova lámal Kubík, když měl kvalitu více, ale složitou pozici k jejímu uplatnění. Přes uplatnění pěšce se nakonec našemu hráči podařilo zapečetit stav utkání na 5:0.  

ŠK Spartak Chodov - ŠK Valdštejn Cheb 3:2

Nejdůležitější utkání dnešního turnaje začalo dost divoce. Fanda za tři minuty nablical čas a ztratil dvě figury. Naopak Kubík dokázal hned v počátku figuru ulovit. Pája se v partii se silnějším soupeře držel, uvidíme, jestli udrží nenechavé ruce v klidu. První desky dle očekávání rovina. Další průběh = pěkné drama. Fanda partii prohrál, ale záhy bodovala Nikča, která soupeře aktivitou přetlačila, získala rozhodující materiál a bylo srovnáno. Pája tentokrát hrál pomalu a bylo to hned znát. Partii nakonec sice prohrál, protože neuhlídal matící souhrou soupeřovo figur, ale pochvalu zaslouží. Přestože jsme v tu chvíli tahali za kratší konec, Kubík již směřoval k výhře. Od počátku sbíral trpělivě materiál, aby v koncovce uplatnil velkou převahu a matoval osamoceného krále. Drama vrcholilo, protože Lukáš hrál s Danem velmi ostrou partii. Zakázal jsem mu přijmout v průběhu nabídku remízy, protože vývoj zápasu nebyl příznivý. V koncovce Luky využil dobré souhry figur a lapil po oběti figury soupeře do matové pasti. Paráda, děti vyhrály 3:2 a teď už zbytečně neklopýtnout v poslední duelu s KŠ Tietz.   

KŠ Tietz  - ŠK Spartak Chodov 1:4

To byla jízda. Napumpování z duelu proti Chebu se projevilo tím nejlepším možným způsobem. Kubík v Ruské obětoval figuru, vytáhl krále do středu šachovnice a rychle matoval. Parádní a odvážná partie. Nikča a Lukáš soupeře doslova přejeli a stanovili průběžný výsledek posledního utkání 3:0 a tím vlastně rozhodli o vítězství našeho družstva v krajském přeboru. Jedeme na republiku, tužby optimismů byly vyslyšeny :-). Paradoxně tak nyní dohrávají své partie naši blickaři, Pája s Fandou. Pavel partii neudržel, zatímco Fanda pod dohledem taťky přeci je trochu zpomalil a partii nakonec urval. 

Lukáš, Nikča, Kubík a Fanda byly nejúspěšnějšími hráči na svých šachovnicích. Všichni naši hráči doplnění o jednoho hosta vyrazí do Harrachova a tam si to pořádně užijeme.

sachy Chodov