Finále KP jednotlivců

17. 5. 2019

Finále bylo stříbrné

Čtyřlístek je symbolem štěstí. Uvidíme, jestli bude štěstí přát i našim mladíkům v honbě za postupem na M_Čech, kam by doprovodili Aleše a Lukáše Zrůstovi (H10). Vašek s Jirkou budou z druhé, resp. třetí pozice bojovat v nejstarší kategorii H16. Kuba jde do finálových bojů H14 při absenci Járy Kodeta ze třetí příčky a Míša, který svedl velmi vyrovnaný boj s Vojtou Tegdou, se bude určitě chtít posunout o stupínek výš, tedy na příčku nejvyšší. Souboje vypuknou v sobotu 11. května a v neděli již budeme znát nové krajské přeborníky. Buďte s námi a držte klukům pěsti.

1. den, Marcelův komentář

1. kolo - perfektní vstup do finálového klání :-)

Finálový turnaj byl zahájen přesně v 9:30 hodin a na některých účastnících byla již znát mírná nervozita z věcích příštích :-). Vašek s Danem hrají výměnou francii, Jirka s Jindrou skotskou, Kuba s Jirkou sicilku a Míša s Vojtou skotskou. Vzhledem k nasazení z první poloviny, mají na úvod všichni naši hráči bílé figury.

Míša dohrál jako první, protože hned v zahájení našel pěknou kombinaci k zisku figury a poté již partii ovládl. Miniaturka skončila 20. tahem. Kuba partii rozehrál pěkně a byl aktivní, bohužel v jednom okamžiku nenašel přesné pokračování (velmi zajímavá ostrá pozice k analýze) a to jej stálo kvalitu. Útěcha v pěšci však byla záhy doplněna i nepřesností ze strany soupeře a to si již dnes aktivně hrající Kuba nenechal ujít a pěkně partii zakončil. Vašek partii zlomil v pěšcové koncovce. Přechod do ní asi nebyl úplně nejlepší, ale Vašek ji chtěl hrát a věřil si a to rozhodlo. Soupeř byl příliš pasivní a partie rychle skončila. Tady je vidět, jak je psychika v šachu velmi důležitá :-). Poslední partii úvodního kola dohrával Jirka, kterého zradil v úvodu propočet a po hromadné výměně lehkých figur byl o jednu chudší. Je fajn, že nesložil zbraně a se svým vyhlášeným ledovým klidem pokračoval v partii a čekal na chybu soupeře. Ta přišla a zdánlivě logický tah vedl k okamžité ztrátě figury a partie se začala otáčet. Vzniklou pěšcovou koncovku měl už Jirka lepší a přestože ji hrál na minutě, hrál ji přesně a zakončil tak úvodní učinkování chodovských boys se stoprocentním výsledkem :-).

H16: Václav Vojíř - Daniel Moura 1:0; Jiří Ulč - Jindřich Tegda 1:0

H14: Jakub Červenka - Jiří Hroch 1:0

H12: Michal Pech - Vojtěch Zálešák 1:0

2. kolo - kluci jdou za svým cílem

První kolo nás pěkně namlsalo, tak věřme, že nám bude chutnat i to druhé. Vašek hraje s Jindrou a opět francii, ovšem tentokrát za černé, Jirka dostal os Šimona skandinávskou, Kuba od Adama Caro-kanna a Míša se musí proti Honzovi vypořádat s vídeňskou.

První z našich skončil Míša, který opět v zahájení využil soupeřovo nepřesnosti a dopočítal zisk figury. Zbytek partie již směřoval jedním směrem, byť náš benjamínek ztratil soustředěnost a dost přehlížel. Jirka partii dobře založil, a když soupeř přehlédl figuru, náš hráč spustil okamžitě lavinu výměn a pozici nejen vylepšoval, ale ještě získával i materiál. Nakonec nabídl Šimonovi jezdce, aby matoval věžemi ve dvou tazích. Vašek sehrál partii s Jindrou velmi pěkně. Získal časovou výhodu, zvolil správný plán hry a ukrajoval pomalu, ale jistě další drobné výhody, až se dopracoval do vyhrané pozice, ve které Jindrovi spadl prapor. Na rozdíl od loňského duelu ve finále, letos si Vašek počínal zkušeně a po zásluze zvítězil. Kuba si neskutečně zkomplikoval situaci, když jej postihla nerozhodnost. Tuhle vlastnost dobře zná, čas plyne a plyne a pak v rovné pozici je málo času na důležité rozhodování. A tak se to stalo, jednotahová ztráta figury a brzy poté tah zahraný vteřinu před pádem praporku. Soupeř naštěstí pomohl Kubovi vytvořit v závěru dva volné pěšce na "a" a "h" sloupcích, což dávalo i bez jezdce našemu hráči garanci remízy a proto ji nabídl. Soupeř odmítl a drama pokračovalo. Hráči si nakonec postavili oba dámu, Adam dokonce dříve, ale Kuba tak činil se šachem a toto tempo rozhodlo o zvratu v partii. Chodovští mají stále 100% :-).  

H16: Jindřich Tegda - Václav Vojíř 0:1; Jiří Ulč - Šimon Pastierik 1:0

H14: Jakub Červenka - Adam Boček 1:0

H12: Jan Dvořák - Michal Pech 0:1

3. kolo:

H16: Václav Vojíř - Jiří Ulč 1/2:1/2

H14: Petr Špička - Jakub Červenka 1/2:1/2

H12: Michal Pech - Adriana Kodetová 1:0

Ve třetím kole dochází na jediný vzájemný duel našich hráčů, když Vašek narazil na Jirku. Hraje se italka, což mě upřímně překvapilo. Kuba na Peťu vyrukoval se skandinávskou a Míša Adriance odmítl ruskou a přešel do hry čtyř jezdců. 

Michal partii zvládl, byl aktivnější a to nakonec rozhodlo. Adrianka v závěru přehlédla matovou kombinaci, která byla důsledkem slabého postavení jejího krále. Vašek s Jirkou remizovali v partii, z počátku aktivnější bílý postupně výhodu vypustil a po ztrátě pěšce partie již směřovala k zasloužené dělbě bodu. Kuba sehrál s Petrem pěknou partii a byl to on, kde se nemusel strachovat o výsledek. Rychle černými vyrovnal a po zisku pěšce hrál v pohodě. Škoda jen nevyužité příležitosti na dámské křídle, kde mohl soupeři udělat slabinku a zkoušet hrát na výhru. Remíza je zasloužená a Kuba neměl v podstatě v celé partii jediný zásadní problém.

Průběžné pořadí po 3. kolech: 

H16 - 1.-2. V. Vojíř a J. Ulč 2,5 b., 3. J. Kačírek 2 b., 4. D. Moura 1,5 b., 5. J. Tegda 0,5 b., 6. Š. Pastierik 0 b.

H14 - 1. J. Očenášek 3 b., 2.-3. J.Červenka a P. Špička 2,5 b., 4. M. Šedá 1 b., J. Hroch a A. Boček 0 b.

H12 - 1.-2. M. Pech a V. Tegda oba 3 b., 3. R. Siegl 2 b., 4. A. Kodetová 1 b., 5.-6. J. Dvořák a V. Zálešák 0 b.

Vašek potvrzuje předpoklady a hraje výborně, je parádní, že se k němu přidal i Jirka a kluci společně vedou nejstarší kategorii. Kluky zítra čeká Kuba Kačírek, který bývá ve finiši silný, my ale věříme, že to naši borci urvou což by byla bomba. Kuba si totiž již po třech kolech zajistil postup na M_Čech, stejně jako Honza a Petr (zde postupují první tři kluci). Zítřejší zápasy budou rozhodovat o medailovém umístění a Kuba bude chtít určitě zaútočit na post nejvyšší. Rovněž Michal má turnaj výborně rozehraný a pokud zítra porazí ve 4. kole Robina, zajistí si také postup na M_Čech a v posledním kole se utká s Vojtou o první místo. S trochou nadsázky lze říci, že stejně jako včera řádili naši hokejisté v Bratislavě, řídili dnes chodovští šachisté v Karlových Varech :-D. Buďte zítra s námi a ono to dopadne!

2. den Přemkův komentář

4. kolo napovědělo, ale nerozhodlo

Povzbuzení včerejšími výsledky nastoupil náš "čtyřlístek"  do bojů o medailové příčky . Všichni Chodováci zahájili s bílými kameny. Míša zkouší štěstí tradičně ve skotské, Kubík se snaží prolomit karokana, Jirka hraje sicilku a Vašík se překvapivě upíná k italské hře. Po půlhodině hry v nejrychlejší partii kola míří do koncovky Míša. (Nutno podotknout, že rychlá hra je především zásluhou soupeře). Michal v koncovce s věžemi a střelci má materiální výhodu figury za dva pěšce a pokud se nestane něco mimořádného míří za dalším vítězstvím. V ostatních partiích drží naši hráči vyrovnané pozice. V duelu Jirky s Kubou Kačírkem to zatím vypadá na oboustrannou časovku, ale s tím jsme počítali.Míša nakonec po vidličkách vedl v koncovce o celou věž a tuto výhodu již neztratil. Ziskem bodu se definitivně nominoval na Mistrovství Čech do Harrachova. Pěknou partii sehrál Kuba, který se proti Honzovi dostal do lepší koncovky se střelcem proti jezdci. V této konstalaci však nehrál nejlépe a nakonec byl v závěru rád za remízu. Vašek řešil horší pěšcovou strukturu za pomoci vyšší aktivity svých figur. Výsledkem byl zisk dvou pěšců a přechod do pěšcové koncovky, se kterou již neměl náš hráč problémy. V poslední partii kola se oba soupeři snažili najít cestu do tábora protivníka. Jirka i Kuba měli na hodinách posledních pár vteřin, když v partii, která směřovala do koncovky dvou věží proti dámě se oba hráči dohodli na remíze. Těžko říct, kdo si v ten okamžik více oddychl.

H12 Michal Pech - Robin Siegl 1:0

H14 Jakub Červenka - Očenášek Jan 1/2:1/2

H16 Jiří Ulč - Jakub Kačírek        , Václav Vojíř - Šimon Pastierik 1:0

5. kolo bylo stříbrné

v posledním kole Míša odpověděl na snahy bílého italskou hrou, Kuba si připravil skandinávskou a Jirka se brání ve výměnné španělce. Kuba se pokusil Vašíka překvapit anglickou hrou.. První vítězství kola přinesl Kuba, který své soupeřce nejprve sebral figuru. Po pár tazích vzrostla materiální převaha o další figuru a tuto výhodu již náš mladík přetavil v zisk bodu. Kubík sehrál velmi povedený turnaj ve kterém nenašel přemožitele a po zásluze vybojoval stříbrnou příčku. Kalich hořkosti si v tomto kole vybral Vašík, který v pevné pozici nechal stát svého jezdce. V oboustranné časovce získal sice materiál zpět, ale nakonec přehlédl matové hrozby. Poslední bitva nevyšla ani Jirkovi. V časové tísni náš hráč nevyužil výhodu dvou pěšců v koncovce a uvízl v síti opakovaných tahů.Poslední partie dne byla v podání Míši Pecha, Také Michal se nevyvaroval ztráty figury. V tlaku na soupeřova krále si dokázal vzít materiál zpět. Časovka pak byla již trochu loterie, ve které  měl nakonec navrch Michalův soupeř.

U12 Vojtěch Tegda - Michal Pech 1:0

U14 Michaela Šedá - Jakub Červenka 0:1

U16 Daniel Moura - JIří Ulč 1/2:1/2,  Jakub Kačírek - Václav Vojíř 1:0

        šachy chodov