1. liga mládeže

21. 6. 2020
komentáře

Ligu udrželo sobotní oživnutí a bohyně Caissa

Poslední čtyři kola letošního ročníku se dohrávají tento víkend v Ústí nad Labem. Cesta utekla jako voda, která nás provázela skoro celou jízdu. Ústí nás ale přivítalo přeci jen vlídnější tváří, tedy bez deště. Ubytování jsme odložili na večer, neboť kluci už byli lační po šachové bitvě, která trvala tradičně v našem podání dlouho a tak šel hotel stranou. Utkání s Buštěhradem A mělo jasného favorita. Soupeř drží 4. příčku, my se na něj díváme z úctyhodné vzdálenosti 10. pozice průběžné tabulky. Kluci však dokáží favority při dobré konstelaci slušně potrápit a my věříme, že toho budeme možná dnes svědky.

Sokol Buštěhrad A - ŠK Spartak Chodov 2:4!

Jirka po chybě ztratil věž a v partii již nešlo stanovit jiný kurz, než 0:1. Pěkným přechodem z pasivity do útoku se prezentoval Kuba Č., který brzy srovnal na 1:1. Výsledek otáčí v náš prospěch Míša, který se zdráhal hrát aktivně, ale věžovou koncovku sehrál dobře a výhodu pěšce uplatnil v celý bod. Jistotu minimálně jednoho zápasového bodu nám dal Adrian, který zvýšil na 3:1 a po chvíli jsme mohli zvednout nad hlavu obě ruce, protože Kuka K., který hrál sice vyhranou koncovku, ale dlouho pouze na pár vteřinách, dokázal urvat důležitý bod. Vašek bránil koncovku s pěšcem méně, soupeř ale prokázal dobrou techniku a korigoval konečný výsledek. Tenhle zápas klukům vyšel na jedničku :-).

ŠK Libštát - ŠK Spartak Chodov 2:4!

Kluci po rychlém obědě přistoupili k zápasu zodpovědně a tradičně dohrávali mezi posledními. Vstup vyšel našemu týmu výborně, Míša získal dnes druhý bod a Jirka s Kubou K. své partie "půlili", čímž dali základ našemu vedení 2:1. Soupeř stačil korigovat sice na 2:2 po výhře první desky, ale Vašek měl figuru za pěšce a rovněž Kuba Č. držel při horší pěšcové struktuře na dámském křídle malou výhodu pěšce. Vašek partii dotahal do vítězného závěru a my věřili v udržení remízy u Kuby, což by stačilo k výhře v zápase. Kuba se však kousl a soupeře, který se stával více nejistý, nakonec vytempoval a zavěsil. Vítězíme 4:2 a poskakujeme rázem na 8. místo.

Pokud nám budete držet pěsti jako dnes, můžeme překvapit i zítra, kdy nás čeká průběžně 3. a 4. tým tabulky. Krátce před desátou hodinou v Ústí spustil ohňostroj. Nikdo nepochyboval, že to byla pocta našim klukům za dnešní bojovnost :-).

šachy chodov
Kuba s Míšou byli první den stoprocentní

Ubytování bylo velmi pěkné a odpočinek přišel po náročném dni všem vhod. Vašek si na pokoj na oslavu objednal rovnou láhev sektu. Prý dobře vychlazenou :-).

šachy chodov

Ráno se pár vedoucích nechalo náborovat Lenkou a vyrazilo na osmikilometrový výběh kolem řeky. Příjemně zahájený den pokračoval snídání a přesunem do hrací místnosti, kde věříme v parádní pokračování ústecké mise. 

šachy chodov

ŠK Spartak Chodov - Sokol Buštěhrad B 2,5:3,5

Po hodině byly všechny partie vyrovnané, pak se zvrtla poslední deska a soupeř se ujal vedení. Adrian na prvním prkně přijal nabídku remízy, což kapitána příliš nepotěšilo. Závěr utkání ukáže, jestli to bylo dobré rozhodnutí. Další nabídka remízy přišla po 2,5 hodině, kterou Vašek přijal, neboť pozice byla naprosto plochá. Pár tahů před tím stál Vašek na výhru, ale špatně pozici vyhodnotil a pak již bylo pozdě bycha honit. Kuba K., Jirka a Kuba Č. museli bojovat o dva body zaručující celkovou remízu v utkání. Všichni naši mají horší čas a Jirka i pozici. Víra je však důležitá součást sportu :-).

Vírou nepochybně oplýval i náš soupeř a B tým Buštěhradu byl letos silnější než áčko. Jirka pozici neudržel a Kuba K. přijal remízu, která definitivně podtrhla naši porážku. Kuba Č. se naopak pochlapil a dokázal svého soupeře udolat. Dohrává partie jako poslední, láme soupeře v koncovkách a je maximálně úspěšný. Kubovi se v Ústí prostě daří :-).   

Oběd proběhl jako včera večeře v obchodním centru. Výběr velký, ceny mírné a chuť dobrá. Adrian se nadlábl a jeden burger si ještě odnesl do hrací místnosti. Poslední kolo hrajeme s Libercem. Výhra by byla více než překvapivá a zaručovala by nám záchranu. Remíza by potěšila a záchrana by byla pravděpodobná. Prohra s ohledem na výsledky ostatních skupin v ČR také skýtá šanci, ale pravděpodobnost se logicky zmenšuje. 

ŠK Spartak Chodov - Desko Liberec B 1,5:4,5

Zápas byl zahájen ve 13:40 a dlouhou dobu se zdálo, že bychom mohli zápas zvládnout. Po dvou hodinách se začalo trochu vyjasňovat. Míša partii špatně založil a pak již čekal na nevyhnutelný výsledek. Jirka zvolil překvapivé zahájení, plán hry však vedl do pasivní pozice a i on musel svého krále sklonit. Bohužel, Adrian v lepší pozici obětoval nekorektně dámu a výsledek 0:3 byl až příliš krutý a ovlivnil další vývoj utkání. Po třech hodinách na 1:3 sice snížil bojovnou partií Kuba K., ale vyhrát zbylé dvě partie již byl nadlidský výkon, zvlášť když Kuba Č. měl dva pěšce méně.

V posledním 11. kole došlo i na Kubu Č., kterému jinak víkend vyšel skvěle a stav 1:4 hovořil jasně. Vašek pak nabídl remízu, neboť zápas byl již rozhodnut. Záchrana není v našich rukách, ale postup reservy z lednového KP nám garantuje ligovou příslušnost i pro další sezónu. 

Závěr:

V Ústí se udály o tomto víkendu hned dva významné momenty. Domácí po třiceti letech marného snažení a neuvěřitelné smůly konečně vybojovali postup do extraligy. Chodovští šachisté neuvěřitelně v posledních zápasech zase uhájili ligovou příslušnost, tentokrát až na pomocné hodnocení s pražskou Bohemkou. Tam nahoře nás musí mít někdo hóóódně rád :-).

šachy chodov
1. Adrian Kotlár 4/11,   2. Jakub Kačírek 7,5/10!!
šachy chodov
3. Václav Vojíř 3,5/11,   4. Jiří Ulč 4/10
šachy chodov
5. Jakub Červenka 4,5/9,   6. Michal Pech 3/11

Do hry zasáhli i náhradníci, dvakrát Tomáš Kratochvíl, jednou Lukáš Zrůst.

Tým příští rok dozná jedinou změnu, neboť Adrian již odrostl dětským střevícům :-). Věříme, že Kuba Kačírek bude hrát i příští rok v našich barvách, protože je více než platnou posilou a tým určitě ještě "vytuníme". Na konci prázdnin na připravované akci vše náležitě oslavíme.      

Konečné výsledky

šachy chodov

Komentáře

Napsal uživatel - AnonymSo, 06/20/2020 - 18:23

Libštát-Chodov 2:2, Adrian 0, Kuba K. 1/2, Jirka 1/2, Míša 1. Vašek s Kubou C. hrají koncovku, Vašek má figuru. Držte pěsti :-)

Napsal uživatel - AnonymSo, 06/20/2020 - 19:01

Libštát-Chodov 2:4! kluci předvedli parádní výkon :-) Mat a Pat.

Přidat komentář