1. liga mládeže

7. 10. 2019
komentáře

Nedělní dubl s Ústí nám hořkne

Spartak Chodov – Ústí nad Labem „A“ 2:4

Zápas se vyvíjel překvapivě dobře a kdo by čekal hru na jednu bránu, velmi by se pletl. Po dvou hodinách se hrálo na všech šachovnicích a Jirka již měl figuru více a hrál velmi pěkně. Síla soupeře se však postupně ukázala, když postupně podlehly naše první dvě desky, přičemž Kubu K. může mrzet nevyužitá šance na zisk kvality s remízovými ambicemi. Jirkova mise byla úspěšně dotažena a stav 1:2 vydržel dlouho, neboť zbylé tři desky hrály ještě po 3,5 hodinách od zahájení 3. kola.

Vašek přešel do koncovky jezdce proti střelci s pěšcem navíc. Pravda, střelec soupeře byl určitě lepší, navíc ztráta výhody pěšce převážila pomyslnou mističku vah na ústeckou stranu. Vašek se však kousl a bojoval, až vydoloval cenný půlbodík. Tahle koncovka bude určitě vhodná k řádnému rozboru na blížícím se soustředění, ale i doma Vašku :-). Stav utkání 1,5:2,5.

Kuba nehrál špatně, ale postupně jakoby se soupeře zalekl, figurky stáhl a bránil pasivní pozici, navíc s minutou na hodinách. Dlužno dodat, že se bránil dobře a podařilo se mu vyměnit dámy. Věžová koncovka s pěšci zakleslými vzájemně do sebe nabízela remízové šance, navíc se Kubovi podařilo dostat do hry do té doby uťápnutého krále. V momentu, kdy mu soupeř nabídl remízu, musel hrát. Logicky tak jeho prosebný basetí pohled na Přemka nemohl fungovat. Nechci slyšet, co si v tu chvíli Kuba mumlal, ale vypadal jak hromádka neštěstí. Chybějící instinkt lovce mu tak implementoval na sílu trenér. Tohle se v soutěži družstev děje často, hodiny se přemačkávají na vteřině. Partie nakonec skončila remízou a i zde bude domácí analýza hodně zajímavá, zda tam přeci jen nějaký útok nebyl.  

Míša je Míša. Dvě hodiny odcházel od partie a hlásil, že se strašně nudí. Přemka mohl vzít šlak a já se mu nedivil. Zvlášť, když se postupně dostal Míša do horší pozice a ještě se špatným časem. Koncovka jezdců s volným vzdáleným pěšcem již soupeřka s dívčí pečlivostí odtahala k zisku bodu. Domácí rozbor, pokud proběhne, by měl odhalit, zda tam někde záchrana remízy byla či ne. Takhle to palačinky od maminky nebudou :-).   

Partie Vaška, Kuby a Míši se dohrávaly současně, takže vývoj na jedné pochopitelně nepřímo ovlivňoval ostatní. Kluci prohráli nakonec 2:4, ale družstvo určitě zaslouží za bojovnost pochvalu a na Pavlovi, kouči Ústí, byla znát s koncem zápasu velká úleva.

Krátkou odpolední pauzu jsme trávili v blízkém parku. Zahráli jsme si na babu a všichni. Pravda, v druhé půli si Přemek vymínil roli dokumentaristy, neboť si vzpomněl na královéhradeckou anabázi :-).

Ústí nad Labem „B“ - Spartak Chodov 4:2

Šachy jsou sport a sport nemá logiku. Zatímco A tým Ústí jsme trápili, s B týmem se vezeme, ovšem přímo do propasti :-). Kuba Č. vyrobil již v pátém tahu hrubici jak Brno a bez věže se vážně nedá hrát. Zírání do šachovnice s hledáním nějaké záchrany je přirozené, ale nefunguje. Mezitím se minela nevyhnula ani do té doby výborně hrajícímu Jirkovi a po 40 minutách jsme prohrávali 0:2. Aby toho nebylo málo, Míša někde zapomněl figuru a utkání po 90 minutách vypadalo hrozivě – 0:3.

Poté zabraly první desky, nejprve Kuba K. dokázal potrestat nepřesnosti soupeře a snížil na 1:3, aby vzápětí stejně zakončil svoji partii Adrian. Za stavu 2:3 musel Vašek hrát rovnou pozici a výhru, což je vždycky velmi náročné nejen herně, ale i psychicky. Po menší nepřesnosti došlo k výměně zbylého materiálu s přechodem do horší pěšcové koncovky a hra vabank. Bohužel zázrak se nepovedl a my prohráli utkání 2:4.

Stejně jako loni v Karlových Varech, tak i letos v Litoměřicích se nám vstup do ligy nepovedl a spolu s karlovarskými celky uzavíráme průběžnou tabulku po 4. kolech.  

fotografie

šachy chodov

Komentáře

Napsal uživatel - Pavel ChrzPo, 10/07/2019 - 10:20

Chodov - Ústí
Bojovný zápas to byl, statečně vaši hráli. My se těšili na těžký boj, když jsme viděli jak porážíte večer Českou Lípu. Na 5.š. váš hráč Kuba držel snad hodinu věžovku na půlminutě, vícekrát se vteřinou mačkal hodiny, remis. Holt asi i to, náročnost a délka zápasu, se projevila na hře odpoledne, vybralo si svoji daň.
Přeci jen u nás jsme střídali 8 a 7 hráčů vyrovnanějších, tak jsme více mohli rozložit síly.
Ale určitě se sympaticky bojující tým Chodova v moc hezkých dresech se skvělými trenéry v lize zachrání.
Ať se daří a odkaz na FOTO:
Takhle se hraje liga, začíná 5.hodina a na posledních dvou deskách se stále bojuje, za pozorování trenérů, spoluhrů/ek ai dalších diváků: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/71556279_24411484861319…

Napsal uživatel - Přemek StuškaÚt, 10/08/2019 - 22:54

Děkujeme Pavle za hezká slova. Ve třetím kole jsme vás chtěli potrápit a to se nám, myslím, podařilo. Podle mého názoru, to byl nejlepší zápas víkendu (alespoň, co se týče bojovnosti). Ve čtvrtém kole nám již chyběly síly. Blahopřejeme oběma vašim družstvům k vítězství a přejeme, aby se vám stejně dařilo i v dalších kolech.
To by v tom byl čert, aby ta extraliga konečně nevyšla.

Přidat komentář