1. liga mládeže

7. 10. 2018
komentář

Na úvod ligy jediná výhra 

První čtyři kola letošního ročníku 1. ligy mládeže proběhnou o tomto víkendu v Karlových Varech. Náš tým se postupně utká s družstvy Deska Liberec "B", TJ Bižuterie Jablonec, Sokolu Buštěhrad a Karlovarského šachklubu Tietz. My doufáme, že se nám vyhne marodka, neboť nemoci o sobě již nepatrně dávaly vědět počátkem týdne. Péče maminek, teplý čaj a především vůle a chuť bojovat jsou však na naší straně :-). V průběhu akce budou na webu zveřejněny krátké komentáře a pochopitelně výsledky.... 

Kluci zasedli nakonec k prvnímu utkání v základu,  nachlazení sice trápí Míšu, ale povinnost je povinnost :-). Utkání s Libercem může skončit jakkoliv,  ale výhra by na úvod určitě potěšila. Míša stojí po 60 minutách podezřele,  král je totiž na výpravě. Kuba Č.  v ruské otevřel obranu odvážným g4, takže uvidíme, jak to spočítal. Jinde zatím nevyjasněné pozice.

První porážku připsal Vašek, který to bude mít na druhé desce těžké. Série nepřesných tahů partií rychle ukončila. Rovněž Míša se partií protrápil po úvodní hrubce a stav 0:2 naznačoval směr zápasu. Současně dohrál Adrian, který v lepší pozici blicnul a nakonec se hodně zapotil,  aby partií vyhrál. Smůlu jsme si vybrali u Kuby K., který postupným vylepšováním pozice dosáhl jasné výhody. Kuba však partii místo k výhře dovedl jen k dělení bodu, uspěchal totiž koncovku. Druhý Kuba místo zvyšování aktivity začal měnit materiál a logicky tak přešel do prohrané koncovky. Pěknou partií odehrál Jirka, který zkušeně soupeře přehrál a stanovil konečnou podobu výsledků 2,5:3,5.

Další kolo nás čekal Jablonec, opět tým ze severu a opět s prognózou 1-0-2 :-). Zápas s Jabloncem skončil 2:4 a opět to mohlo být klidně i obráceně. První ztrátu zaznamenal Jirka, který v úvodu ztratil pěšce, přešel postupně do koncovky, kde přišel o dalšího a tím i o partii. Míša dostal koncovku, kde stál mírně hůř a tak jsem mu povolil nabídnout remízu, kterou soupeř vyslyšel. Kuba K. v rovné pozici přehlédl dvojí úder a neměl již sílu vzdorovat, stav tak byl 0,5:2,5. Naději nám vrátil krásným obratem Adrian, který našel pěknou kombinaci vedoucí k výhře a protože v tu chvíli Vašek stále hrál na výhru, naděje žila. Vašek v rozhodujícím momentě zahrál jeden nepřesný tah, který bohužel výsledek úplně otočil. Nejdelší partii kola pak sehrál Kuba Č., který ji dovedl až do holých králů. První dvě kola byla hratelná, bohužel jsme z nich nezískali ani bod, což nás přivádí k závěru, že v dalších kolech budeme muset hodně zabrat a někdy hrát až na hranici našich možností. Ono to půjde :-).

Třetí kolo proti Sokolu Buštěhrad skýtalo nečekanou možnost zisku bodů, protože Kuba Č. dokázal po několika vzájemných chybách obou hráčů přeci jen lépe počítat a dostal nás do vedení. Jirka i přes zákaz dal remízu. Vzhledem k dalšímu vývoji získali souhlas pro nabídku remíz i Míša s Adrianem. Vašík stál s pěšcem méně dobře a Kuba s figurou za tři pěšce také neměl problémy. Bohužel Vašík v časovce pustil kontrolu nad bílými poli a soupeř to dokázal využít. Za bojovnost určitě pochvala. Navíc v té době Kuba dosáhl již vyhrané pozice a my se chystali slavit nečekané body. Jak hraje Kuba dobře celý zápas, tak koncovky má opravdu strašidelné. Místo jasné výhry přehlédl jednoduchou taktiku, pak následoval špatný plán a nakonec i ztráta celého zápasu. Přeci jen kluci v reálu mnoho koncovek v časové tísni nesehráli a je to znát. Nervy pracují na plné obrátky a soupeř +1900 je měl pevnější :-).

Odpolední zápas s KŠ Tietz měl dvě části. V té první rychle bodoval Kuba Č,, Adrian a Míša. Za stavu 3:0 jsme čekali na vývoj další partií. Jirka nabídl remízu jistící výhru, kterou však soupeřka hned nepřijala. To nastalo o chvíli později, kdy nabídku naopak dostal náš Kuba na první desce a přijal ji. V té chvíli Vašík dosáhl po boji vyhrané pozice, ale nepochopitelně přijal nabídku remízy. Výhra 4,5:1,5 je tak po víkendu bohužel jediným bodovým ziskem, přičemž jsme určitě mohli mít pomyslný měšec plnější. O to větší výzva nás čeká v dalších kolech.  

Šachy Chodov

Komentáře

Přidat komentář